| heddy10 a întrebat:

Îmi place foarte mult de o fată care stă în același cămin de studenți ca și mine. Tot acolo ne-am și cunoscut într-un final, după o perioadă de o lună și puțin în care doar am "urmărit-o". În primele zile în care vorbeam și ne vedeam (stăteam până dimineața târziu afară și vorbeam) mi-a dat de înțeles că mă place și ea și chiar mi-a și zis asta, dar a mai adăugat și că a terminat recent o relație (aceeași situație și la mine) și că are nevoie de timp să se regăsească pe ea, deci nu știe cât de mult s-ar putea implica momentan.

Ea știe foarte bine ce intenții am. Am vrut ca lucrul ăsta să fie clar de la început, ca să nu înțeleagă greșit interesul meu. Avem multe lucruri în comun, ne potrivim destul de bine și împărtășim destule valori morale.

Nu ne-am văzut foarte mult timp pentru că am apucat să ne cunoaștem abia cu câteva zile înainte de vacanța de vară, iar acum e plecată acasă și ne vom revedea în toamnă. Însă de fiecare dată când ieșeam vorbeam, râdeam, flirtam, ne trimiteam muzică, vorbeam de filme, despre absolut orice, iar la final când plecam fiacare în camera lui ne îmbrățișam. Nu am vrut să forțez absolut nimic, vreun sărut sau altceva, tocmai pentru că urma să plece acasă și am fi rămas amândoi cumva în aer, plus că i-am și zis că nu o presez în niciun fel din cauză că are nevoie de acel timp. Ajunsesem să vorbim oarecum la viitor (de ex "la toamnă când ne vedem mergem în locul X" sau "după ce ai să mă cunoști mai bine, ai să vezi că sunt o fată simplă", și tot felul de lucruri din astea mărunte, dar care cumva îmi întăreau convingerile).

Acum recent, mi-a zis că e de părere că face o mare greșeală fiindcă mă apreciază foarte mult și crede că sunt un om super (plus alte calități pe care le-a mai enumerat), doar că oricât de mult și-ar dori, nu poate să simtă nimic. A zis că nu am eu o problemă, ci că e vorba de ea. Asta m-a dărâmat destul de tare.

În continuare nu știu ce să fac. I-am spus că singura greșeală pe care o văd eu aici e că a tras concluzia cam devreme și că nu ne dă șansa și timpul să vedem cum merg lucrurile, adăugând din nou că are tot timpul din lume ca să-și pună ordine în ganduri (am spus asta în mai multe rânduri dar aici am restrâns foarte mult). Nu vreau sub nicio formă să o pierd pentru că țin foarte mult la ea și simt că ar putea ieși ceva foarte frumos în ciuda faptului că abia în toamnă vom fi din nou aproape.

Ce mă sfătuiți să fac? De așteptat oricum asta o să fac pentru că nu prea am încotro, dar aș vrea un sfat în legătură cu ce aș putea să mai vorbesc cu ea, sau ce să îi zic, sau cum să mă comport în eventualele discuții, sau întâlniri (puțin probabil), pe care le-am putea avea pe mai departe.

Mulțumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| ema2396 a răspuns:

Mie ca fata nu imi place sa ma simt presata. Oricat de mult mi-ai placea fizic, am nevoie de timp sa imi dau seama daca chiar te plac. Probabil ea a avut impresia ca tu te-ai atasat mai mult decat a facut-o ea si se simte presata. Faptul ca s-a despartit recent de cineva accentueaza asta. Are nevoie de timp sa vada daca chiar te place. Stiu fete care au fost impreuna cu un baiat imediat dupa ce s-au despartit de altul si nu a mers, deoarece noul baiat nu a fost decat un refugiu. Nu cred ca vrei sa fii si tu un refugiu. Daca chiar o placi trebuie sa ai rabdare.
Eu zic sa ii propui sa vorbiti ca amici din cand in cand. Nu e garantat ca o sa se lege ceva, dar oricum ai mai multe sanse decat daca o lasi asa. In timpul asta incearca sa pari cat de fericit poti si incearca sa te axezi pe tine. Chestiile astea te fac sa pari atractiv si interesant dincolo de aspectul fizic.

| heddy10 explică:

Ieri i-am dat un mesaj mai lung în care i-am spus exact ce simt. I-am zis că e posibil să fi părut că sunt prea implicat și că vreau să o iau încet, și că sunt de părere că ar trebui să avem răbdare unul cu celălalt. I-am spus că nu e nevoie să îmi răspundă dacă nu simte.
Acum aștept un eventual răspuns. Sper să se gândească la ce i-am zis, înainte să se grăbească cu deciziile.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da-i spatiu sa nu se simta sufocata dar nici sa simta ca-ti pierzi interesul. Poate o sa vrea cand se mai obisnuieste cu tine si o sa s esimta mai confortabil in preajma ta. Asta daca n-a fost o vrajeala ca sa te refuze frumos, dar pare ca n-ar fi.

| heddy10 explică (pentru Adry05):

E puțin cam dificil. Spațiu îi pot da, pentru ca e vacanță și fiecare e la treaba lui, dar nu cred că o să ne vedem destul încât să se obișnuiască cu mine prea curând...

| Emma30555 a răspuns:

Încearcă sa schimbi tactica puțin, adică fii mai indiferent, nu i mai arata cât de mult o placi, da i de înțeles ca ai și tu viata ta și nu o aștepți la nesfârșit, vorbește mai rar cu ea, poate chiar apare alta fata dacă nu te gândești numai la ea, oricum pana la toamna mai este și atunci o sa vezi tu ce e de făcut

| PersonajFictiv a răspuns:

Las-o in pace,vrea timp,ofera-i timp,spune-i ca daca nu simte nimic nu are rost sa continui,spune-i ca ti-a facut placere sa o cunosti si apoi iti vezi de viata.
Daca vrea sa fie amica,o sa te torturezi singur pentru ca o sa ai nevoie de timp sa treci peste si contactul cu ea nu te ajuta,deci refuzi oferta,spunandu-i ce am zis mai sus.
Atractia,iubirea sunt involuntare,nu o face sa simta prea multe felul tau de a fi.
Daca e confuza si simte ceva dar nu destul,o sa te caute ea.
Nu e chestie de jucat jocuri de "cine cauta pe cine prima data" sau altele,e vorba de realitate,de a oferi libertatea cuiva,de a lasa pe altii sa se poarte dupa cum simt,daca simt sa ramana e bine,daca nu, e tot bine.

Oricum,ai putea sa ramai si amic cu ea,daca tot nu gasesti pe alta,dar daca o sa simta pentru altul ce nu simte pentru tine,nu o sa fie nasol?
Macar daca nu iti mai bati capul cu ea si trece un timp,o sa primesti vestea altfel.

Ti-am spus punctul meu de vedere,fii barbat,mergi inainte, asculta-i si pe altii dar decizia sa fie a ta, daca nu o sa fie cu ea, o sa fie cu alta, invata din greseli si nu te da batut(sfat valabil si in alte aspecte ale vietii).

Multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Milogește-te de ea

| Doja a răspuns:

Atractia nu este o alegere si nu poate fi negociata. O femeie alege un barbat doar cand este atrasa.

Vezi-ti de treaba, imbunatateste-ti situatia sociala, aspectul fizic, etc, nu-i mai da atentie atat de mult si lasa-o sa vina ea la tine.

Daca vine, bine. Daca nu, vor veni altele.

Daca esti mai scund decat ea sau ai un defect facial... nu-ti fa sperante.

Orice ai face pe viitor nu-ti mai face planuri cu persoane cu care n-ai facut sex, nu iti mai declara dedicatia fata de ele fara sa fi facut sex, fii mai subtil, asigura-te ca si alte femei te doresc, fii premiul, nu cersetorul.

Succes!

| heddy10 explică (pentru Doja):

E o vorbă: "Out of sight, out of mind", care mă cam neliniștește pentru că până în toamnă când începe facultatea, nu cred că o să ne vedem și nu știu în ce măsură "o să vină ea" la mine din moment ce singura interacțiune ar fi prin mesaje.

| Doja a răspuns (pentru heddy10):

Stii cum e... daca ea nu vine. inseamna ca nu o interesezi. Iar in cazul asta de ce ar trebui sa suferi tu pentru o persoana pe care nu o intereseaza de tine?

Sa stii ca exista mai multe femei pe lumea asta. Din nefericire barbatii se ataseaza mai mult de femei decat invers, deoarece ei trebuie sa munceasca mai mult in treaba asta... De foarte multe ori acest atasament este nemotivat.