| gamze a întrebat:

Nu pot sa ma mai înțeleg cu mama. Simt ca o iau razna. Am vârsta de 22 ani iar mama ma controlează la orice pas. Da intr-adevăr mai putine telefoane fata de alte dați dar cand vorbesc cu ea si ii spun ca sunt in oras imi spune " ce caut eu in oras, stau sa ma plimb toata ziua " mi-a zis clar ca eu cuvânt in fata ei nu am. Orice as zice e egal cu 0, simt ca nu ma ia in serios cand vorbesc, cand ii spun ceva. Orice fac / zic nu e ok. E totul inutil. Ce pot sa fac sa o schimb? Am observat ca intr-un fel sau altul vrea sa faca din mine o proiecție de a ei si asta înseamnă o femeie văduva / singura cu copil care se descurca in orice situație. Eu nu vreau sa fiu singura toata viața, eu nu vreau sa fiu ca ea, gândesc diferit. Si niciodată nu am ajuns la un consens ca am încercat de multe ori sa vorbesc cu ea pe tema asta. Si nu înțelege. Astept răspunzi / sfaturi

Răspuns Câştigător
| SSJGohan3 a răspuns:

Din ce mi-ai spus inteleg ca mama ta iti vrea binele, in sensul ca vrea sa faci ceva productiv si sa o faci mai bine ca ea...sa o depasesti..de aia ajunge sa fie autoritara in sensul asta. vrea ea sa te formeze sa ajungi peste ea(adica sa stai mai mult sa inveti sa te dedici carierei etc.) poate regreta unele decizii(gen relatie prea devreme inainte de atingerea unui nivel profesional dorit) si nu isi doreste ca tu sa ramai blocata acolo, sa patesti ce a patit ea. Hm sa o faci sa inteleaga si sa iti accepte gandirea este destul de greu sa o faci dintr-o data, este necesara o perioada mai indelungata de timp, astfel va trebui sa ii dovedesti de ce gandesti asa..de ce consideri ideile tale mai bune decat cele care vrea ea sa ti le impuna(desi asta e putin greu,ca tuturor ne place sa pierdem vremea si sa nu facem ceva productiv, astfel devine greu sa explici "actiunea ta de relaxare") dar cred ca e posibil. Daca vorbesti in linii mari despre ce vrei sa faci in viata, ce iti doresti si apoi sa mergi in detaliu pe fiecare parte, cu exemple si cu ce ai reusit sa realizezi(de exemplu vreau sa devin patronul unui restaurant, iar pentru asta am invatat ce fac ospatarii, de unde se aprovizioneaza marfa, etc tot ce tine de acel obiectiv care ti l-ai propus) facand asa ea va intelege activitatile care le desfasori tu(inclusiv acea pierdere de timp care are un rol) precum si unele vicii (de exemplu eu sunt fumator social, singur nu as fuma, dar cand sunt cu un fumator este mult mai relaxanta discutia daca stam si la o tigara si totodata este mult mai productiva) si dupa cum vezi mai sus pot explica foarte usor de ce fac asta.Cel mai probabil ea nu te intelege sau nu vrea sa te inteleaga din cauza unor "mici scapari" pe care le-ai avut in trecut, dar si alea pot fi explicate, ea iti doreste binele, asta trebuie sa gandesti si tu. Ideea care ti-am zis sa o aplici are sanse mari de reusita, si ceea ce implica de la tine ar fi sa te hotarasti ca vrei sa ai o discutie serioasa cu mama ta, ii vei spune ca vrei o discutie serioasa, ca intre doi adulti, iar daca nu se conformeaza, atunci nu mai ai de ce sa vorbesti cu ea(este ceva exagerat, tu stii cum poti sa o constrangi sa faca ce vrei, la ce tine ea, etc) astfel veti putea vorbi. Cand incepi dialogul cu ea,ar fi bine sa incepi din prima sa ii spui problemele care le ai fata de atitudinea ei(pe un ton cat mai amiabil sau cum cere situatia, de exemplu: mama, te iubesc, inteleg ca vrei sa ma ajuti si imi vrei binele, dar in legatura cu "chestiile" care mi le impui nu sunt de acord deoarece..." exemplu", vreau de la viata "sumedenie de exemple pe toate domeniile" si pentru a face asta am nevoie de "exemple" astfel eu momentan desfasor activitatile"care sunt" pentru atingerea obiectivelor, iar ceea ce iti doresti tu de la mine ma incurca deoarece"exemple cum influenteaza negativ obiectivele tale", desi te iubesc eu chiar vreau sa fac ce ti-am spus si daca vrei ai putea sa ma ajuti sa le ating daca nu sa incerci macar sa nu ma incurci), sa incerci sa fii cat mai emotiva,adica exact de ce te deranjeaza exact ce nu iti convine si detaliat cu exemple si ce efect negativ au astea, cum te influenteaza intr-un mod negativ.

M-ar mira ca dupa o discutie serioasa ea sa nu te inteleaga, sa nu iti inteleaga gandirea, cred ca undeva pe parcurs te-ai distantat de ea si ea nu stie exact ce vrei tu sa faci,este o discrepanta care trebuie umpluta, astfel sigur ea te va intelege. Momentan are o frica si o temere fata de deciziile tale "gen mergi in club, acolo is o gramada de persoane cu influente negative, ii e frica sa nu le preiei si tu" sau "sa iesi cu un anumit individ care stie ea ca are obiceiuri proaste, daca se reflecta asupra ta, daca vei fi ranita etc" sau alte activitati care le desfasori ea le vede intr-un mod negativ, e normal, ii este teama sa nu te distrugi, sa nu patesti ceva,.sa iti fie bine, toate intamplandu-se din cauza lipsei voastre de comunicatie.

Sper sa te ajute ce ti-am scris, ideea e sa iei orientativ ce ti-am spus si sa o aplici sub o alta forma care stii ca iti va da roade, ce ti-am dat eu e posibil sa nu poata fi aplicat intocmai dar tu stii mai bine calea de abordare, oricum m-ar mira sa nu te asculte. Iar prima metoda de abordare a discutiei serioasa poate fi si una disperata(adica nu sa o ameninti ci sa ii ceri ajutorul in prima faza, spunandu-i ca ai nevoie de o discutie in legatura cu viata ta, iar pe urma transformi discutia in ce am spus, adica despre problemele voastre, ca doar aia vrei sa rezolvi).
Scuze pentru greselile facute in exprimare, este tarziu si sunt obosit.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Eu aș zice că a venit vremea să îi dai ignore și să faci ceea ce simți tu că e spre binele și împlinirea ta.
Dacă ea e nefericită din pricina asta - e problema ei, nu a ta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Faci ce iti permite varsta: devii independenta financiar, te muti singura, cunosti un baiat, formati un cuplu, va mutati impreuna, etc.
Educatia a cam luat sfarsit, la varsta ta. Mama ta trebuie sa realizeze ca vorbeste singura acum, esti deja un adult, ai propria parere, si vei asculta sfaturi doar cand nu vei sti ce sa faci.

| LoveSleep a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

E mai simplu pe banii lu' mami. Dacă în locul telefoanelor și certurilor ar arunca câte 500 de euro, ar fi și mai bine.

| Lawliet14 a răspuns:

E la menopauza cred.

| UnBroken2016 a răspuns:

Inteleg ca trebuie sa fie mai protectoare, sa tina si locul unui tata dar exagereaza. Ce sa mai zic de faptul ca nu are pic de respect fata de tine, vorba ta e egala cu 0 pentru ea. Asta deja e nesimtire nu altceva.

| Coquina1 a răspuns:

Cauta pe internet despre narcissistic mothers.
o sa ramai uimita cat de bine se aseamana ce povestesc aia...cu situatia ta si maica-ta.

| dayly5991 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca si tine laughing. Eu nu o mai bag in seama.Imi intra pe o ureche îmi iese pe alta