| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un frate mai mare care e plecat de aproape 3 ani in Anglia. Iar frate miu si-a luat acum recent un telefon nou Samsung de ultima genaratie, cred ca stiti la ce model ma refer. Dar el vrea sa vanda pe net un Samsung Galaxy S6+ cu vreo 200 lire, iar acum un an si ceva cand a venit in tara in concediu, mi-a dat un Samsung galaxy a3 din 2014 si acum ma rog de el sa nu vanda telefonul acela care este mai performant ca al meu si e pacat sa nu am un telefon ca acesta, va rog dati-mi niste sfaturi ca sa-l fac sa numai vanda telefonul. Dau funda plus vot.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cumpara-l tu, e simplu. Asa ai telefonul dorit si nici nu-ti pacalesti fratele sa-ti faca un cadou prea scump.

| Xenoverse a răspuns (pentru Brigaela):

Cum sa-l cumpar daca nu am bani destui pentru un telefon performant, traiesc intr-un oras care este aproape mort, iar locuri de munca sunt putine. Sunt un baiat cu dizabilitati, am voie sa lucrez doar 4 ore am pensie de handicap, mi-am bagat cv-uri la kaufland sau la dedeman dar nimeni nu m-au bagat in seama sau sa ma anunte ca sa eliberat un loc.

| Brigaela a răspuns (pentru Xenoverse):

Pai ar fi rusinos sa ai un obiect pe care nu l-ai putut cumpara din munca ta. Oricat de bine ar castiga fratele tau, aia sunt bani munciti, gandeste-te, tu de cate ori i-ai facut cadouri atat de scumpe? Munca unui alt om trebuie respectata de 100 de ori mai mult decat munca ta, nu ar trebui sub nici o fiorma sa iti bati joc de ea. Mai ales ca din cate inteleg nu iti foloseste la nimic un telefon foarte performant, nu ai afaceri compexe, chestii acre sa solicite un telefon scump, poti folosi practic orice telefon ca doar vorbesti pe el si, eventual, pierzi timpul. Incurajeaza-ti fratele sa il vanda si, in general, roaga-l sa nu iti mai faca cadouri scumpe, fiindca tu nu iti poti permite sa ii cumperi chestii la fel de scumpe si e rusinos sa primesti fara sa oferi. E mai frumos sa traiesti modest, asa cum poti tu, dupa puterile tale decat sa profiti de munca grea a altora, mai ales a fratelui tau

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Deci tu vrei Samsungul S 6? Tu fiind fratele lui putea sa ti l faca cadou, dar daca vrea sa il vindă inseamnă ca nu o duce bine cu banii. Vorbeste cu el numai tu il cunosti bine si sti cum sa il rogi sa ti l dea, ce varsta ai tu dar fratele tau? Este casatorit? Ca atunci trebuie sa asculte de nevastă sa, si daca ea vrea bani si tu nu ai bani de telefon ce faci cum il convingi sa ti l dea cadou?

| Xenoverse a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Fratele meu lucra la o companie unde se castiga foarte bine, nu stiu de ce ar vrea sa il vanda, nu inteleg.

| anonimg a răspuns:

Singura soluție ca să-l poti obține de la el este să-l cumperi tu în rate. Dacă-i vei da 10 lei pe lună, in 20 de ani ai scăpat de rate. happy
Dacă nu ti-l da el asa, nu poți nici să fi supărat pe el. A muncit din greu pentru el.

| Xenoverse a răspuns (pentru anonimg):

Nu imi sunteti niciunul de ajutor, degeaba ma obosesc cu intrebarea asta.

| BogdanDavidZ a răspuns (pentru Xenoverse):

Eu sincer daca as fi frate tu nu ti-as da

| Xenoverse a răspuns (pentru BogdanDavidZ):

De ce?

| anonimg a răspuns (pentru Xenoverse):

Cadoul este cadou; si acesta se oferă doar dacă există o relație de dragoste neprefacuta intre cele două persoane.
Este adevărat că se poate oferi un cadou si dacă cel ce primește cadoul nu îl iubește pe acela care i l-a oferit. Dar și asa, ca tu sa poti primi cadoul dorit, trebuie să cauți să te faci (nu sa te prefaci) să fi plăcut înaintea fratelui tău.

Dar cel mai bine este să nu cauti sa îți dorești ceva ce poate nu va fi al tău, deoarece dacă nu va fi al tău dezamăgirea va fi atât de mare ca nu stiu daca o vei putea suporta.

| Superior a răspuns:

Wa,nu stiuuu eu prea multe ma tatica, dar stiu un singur lucru, daca tuuuuuuuuuuuuuu chiar vrei acel telefon, trebuie sa-i zici ca e un frate prost, ca i bogat dar nu vreie sati deie un telefon de 200 lire, ca normal 200 lire ar fi rahat de la WC pentru el dar aia ieste, traiasca habar n-am! adica traiasca rusia!

| BogdanDavidZ a răspuns:

Salut, macar ti-a dat un telefon, fi multumit... El poate a lucrat pentru acel telefon. trebuie sa intelegi, nu stiu cati ani ai dar trebuie sa intelegi ca nu poate sa ti-l dea. poate are nevoie de bani, nu ai de unde sa stii, trebuie sa intelegi.

| Xenoverse a răspuns (pentru BogdanDavidZ):

Bai omule, eu daca am zis ca frate miu lucra la o companie in care se castiga foarte multe lire, nu ar avea rostul sa vanda telefonul ala performant mai bine imi da mi-e cadou ca si asa al meu incepe sa faca figuri.