| lupulSingle a întrebat:

Am 20 de ani si am o relatie cu o fata de 16 ani.
Ne iubim, dar familia ei nu este de acord cu mine, m-a dat la politie si va trebui sa dau o declaratie.
Fata isi doreste sa se mute cu mine.
Mi-a spus ca s-a saturat de parintii ei, zilnic consuma alcool si se plang ca o duc rau financiar.

Ce as putea face? Imi doresc sa o scot din calvarul asta.
Mi-a spus ca daca e sa fie chemata la politie va spune ca vrea sa stea cu mine sa se mute la mine.

Va rog din toata inima un ajutor.
Nu stiu pentru iubire lupt pana la capat!

Răspuns Câştigător
| Balalau95 a răspuns:

"Dar familia ei nu este de acord cu mine
m-a dat la politie"
sa isi bage declaratia pana sus unde soarele nu patrunde, fata are mai mult de 15 ani, SYCTIR SI LA MAI MARE, legea e de partea ta

"Fata isi doreste sa se mute cu mine"
imi pare rau, pana nu are 18 o sa fie de rahat, DAAAAR, daca tu ai un apartament/casa si ea vrea sa vina la tine, o sa fie o zi foarte rece in iad cand MUILITIA vor avea dreptul sa iti spuna ca nu poti sa primesti pe cine vrei tu la tine in casa atat timp cat respectiva persoana nu a incalcat legea, iar daca o fac (MUILITIENII abereaza care sunt legile si isi permit sa iti spuna ca "au dreptul", asa ca vei putea sa ii phooti in kur si sa scoti bani dand in judecata ABUZURILE muilitiei)

12 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

La 16 ani cred ca daca isi da consimțământul ea ca sta cu tine de bunavoie nu e asa mare problemă.Dar pentru asta trebuie sa isi impuna si ea punctul de vedere si la o adica sa spuna poliției problemele de acasă.
Doar ca iti dau un sfat. Daca crezi ca vrei ceva de viitor cu ea, i-ao la tine, dar nu iti bate joc de ea, nu faceti copii de la vârste asta si încurajați să își termine scoala, sa isi ia un loc de munca si sa se ridice.

| mgtow a răspuns (pentru Freya1):

La 20 casa nu cred ca are fie sta cu parintii sau in chirie. Doar daca au decedat si a ramas mostenitor... nu as lua pe una sa stau in chirie de as fi in locul lui

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

E greu iti dai sema, dar daca au ambitie pote sa mearga el la munca si ea la scoala si un loc de munca part time si cat de cat la o chirie ieftina poate poate.
Eu stiu ca tu te-ai gândi sa nu o iei, dar in fata iubirii nu prea te poti pune.

| mgtow a răspuns (pentru Freya1):

Prima data locuinta apoi iubirea... nu e viata chirias apoi vine un copil si nu are un viitor asigurat. Asa e practica in zilele astea multi fac copii sta in chirie si aia ajung vai si amar de ei.

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Te inteleg si sunt de acord, dar uite si eu spre exemplu nu am avut casa înainte să îmi fac o relatie, dar nu mi-am facut familie si copii sa ii port din casa in casa.
Mai bine zici, nu faci copii daca nu ai o stabilitate, ca de iubit nu poti opri omul sa iubească.Ca sa nu mai vorbim cat e de greu in ziua de azi sa iti iei o locuinta.Asa ce faci? Stai până la 40/50 de ani singur doar ca nu ai casa?

| mgtow a răspuns (pentru Freya1):

Deaia pot pleca oamenii printre straini sa stea cativa ani apoi se intorc acasa. In 3 ani reusesc sa platesc locuinta numai ca la mine caxul e particular stii doar ca nu am tragere de inima la o familie.

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Păi nu am zis ca nu pleaca, dar pot pleca si impreuna.

| siriusblack98 a răspuns:

Esti cu vreo 3 ani mai mic decat mine deci nu e mare diferenta asa ca putem sa vorbim lejer banuiesc si sa dam cartile pe fata. In primul rand daca tu o scoti pe fata asta din familia ei care-i ofera adapost deasupra capului si o farfurie de mancare iar peste o vreme o arunci din viata ta, esti mare gunoi de om si meriti calcat in picioare. Pentru ca daca este o familie intr-atat de nasoala cum spui, atunci sansa sa nu o mai primeasca inapoi sau sa aiba o viata si mai rea cu ei este foarte mare. Am vazut multe cazuri ca al tau si ce am citit deja parca este o reluare la TV. Politia tie nu are ce sa iti faca atata timp cat fata nu declara ca i-ai facut ceva impotriva vointei sale. De la 16 ani desi nu este apta pentru casatorie, se considera ca are discernamant in ce priveste o relatie (sexuala sau nu) deci politia din start pica din ecuatie. Sfatul meu este sa mai astepti 2 ani pana devine si ea adult totusi. Asta daca va tine relatia pana atunci. Anyway, ma bucur sincer ca nu ma incurc niciodata cu minore. Altii din cate vad nu au aceleasi principii ori respect de sine sau grija pentru cei din jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura cale este sa-i convingi parintii sa o lase la tine, poti baga pretexte ca macar o sustii financiar, sau ca ii mai ajuti si pe ei la una-alta, si ca e temporar etc asa pana face 18 dupa aia faceti ce vreti. Cu cearta nu ai ce sa rezolvi deindata ce e minora poate sta cu un major NUMAi daca parintii ei sunt de acord.

| Balalau95 a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......-un-minor/
citeste ce a scris Ioandelasal... aia e litera legii

| NarcisIfrim a răspuns:

Politia nu mai are treaba la 16 ani si cu consintamantul ei.
Dar gandeste-te moral, omeneste. Fata are 16 ani, inca nu e matura, poate intr-o zi te lasa, totusi ai 20 de ani.Gandeste-te si la chestiunea asta cu despartirea.
Apoi tu o iei, dar va trebui sa o cresti, masa, casa, nevoi personale..esti independent financiar? II poti oferi ce are nevoie?
Deci priveste aceste probleme, vei fi si parinte si iubit! Esti pregatit?

| Diana4you97 a răspuns:

Este minoră, nu ai ce face. Succes!