| AndreiB2 a întrebat:

Am o dilema mare. Am sau am avut o relatie de 1 an cu o fata. Problema a fost la inceput cu ai ei pentru ca nu ma acceptau. In fine,am vorbit cu tatal ei si s-au rezolvat,cel putin o perioada. Mentionez ca ai ei sunt in Spania, iar cand a venit tatal ei in tara nu mai era de acord. S-a schimbat total, din cauza mamei ei care nu e nicidecum de acord.In fine, am trecut peste, iar de curand a venit si "soacra" in tara. A fost ok in prima si a2a saptamana de la venirea ei. Dupa s-a schimbat radical. Este foarte distanta, imi raspunde greu sau nu imi mai raspunde.Nu stiu daca mai are rost sa lupt sau daca am pentru cine lupta. De vreo 2 zile nu i-am mai raspuns. Imi trimite mesaje precum: ce faci? esti ocupat? nu poti vorbi? Dar nu ma suna deloc. Intrebarea mea e. Credeti ca ar trebui sa o iert? Sa trec peste deoarece ea este asa din cauza parintilor?
E foarte indiferenta. Se poarte uneori ca si cum nu ar fi fost nimic intre noi. De aceea am zis ca e mai bine sa nu ii raspund cateva zile...cel putin pana maine, cand pleaca mama ei! Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Anonima3127 a răspuns:

Poti astepta pana pleaca parintii ei, daca ei nu te accepta, este posibil sa o influenteze foarte tare si pe ea. Depinde si cati ani are ea, si in ce masura poate fi influentata.
Poate sa nu aibe discutii si certuri cu parintii ei, si in perioada asta scurta de timp cat au fost acasa, a preferat sa pastreze distanta de tine.
Dupa ce pleaca parintii ei, trebuie sa discuti serios cu ea, si sa vezi ce intentii are, care sunt sentimentele ei fata de tine. Daca nu mai are rost sa trageti de relatie, ar fi bine sa iti spuna si sa nu te mai chiunuie sentimental si pe tine.
Oricum, cel mai bine e sa o lasi sa plece parintii, si sa vezi dupa aia ce atitudine adopta fata de tine.
Multa bafta in continuare, si daca crezi ca ti-as putea fi de ajutor cumva, ma poti contacta in privat!

| AndreiB2 explică (pentru Anonima3127):

19 ani ea, iar eu 20

| Anonima3127 a răspuns (pentru AndreiB2):

Pentru un copil, tot timpul parerea parintilor va fi importanta, mai ales la varsta la care inca depinde de ei din punct de vedere financiar, si are nevoie de sustinere din partea lor pentru finalizarea procesului educational. Insa asta nu justifica comportamentul ei fata de tine. Daca stie ca paritnilor ei nu le convine, insa va iubiti, probabil cum s-a ascuns pana acuma, o poate face si de acuma incolo. Posibil sa fi avuta o perioada mai stresanta, avand in vedere ca urmeaza sa se desparta de parinti pentru o perioada mai lunga de timp, si nu a vrut sa adauge acestei tensiuni, si tensiunile care se creeaza intre ei atunci cand vine vorba de relatia voastra. Asteapta cu rabdare pana cand pleaca parintii ei, si discuta dupa aceea cu ea, sa vezi atunci ce comportament va avea fata de tine. Sper sa fie totul ok, si aceste probleme dintre voi sa fie doar din cauza prezentei parintilor ei. Multa bafta!

6 răspunsuri:
| AnnaaaMaria a răspuns:

Sigur se comportă așa din cauza părinților. Probabil au certat-o, gen: dacă mai vorbești cu el, pățești nu știu ce, rămâi fără telefon, etc. Încearcă să vorbești tu cu ea și să îi spui că e mai important ceea ce simțiți voi decât părerile celorlalți, chiar dacă aceia sunt părinții unuia dintre voi

| NoRegretsxx a răspuns:

Eiii iti dai seama ca petrece si ii da atentie.mai multa ei..mai ales ca pleaca. Deci nu mai dramatiza.

| Alexandraa2 a răspuns:

Ce au împotriva părintii ei? Sau cu ce scop se poarta asa, de ce nu te accepta?

| ElenaElla2526 a răspuns:

Incearca sa te intanlesti cu ea si sa vorbiti ocafea, un suc, poate vei rezolva ceva. Spune-i tot ce simti si sa ii spui ca trebuie sa luptati iar intr-un final ii vei convinge pe toti, pentru ca dragosta invinge mereu