| Anonim0098 a întrebat:

De 6 luni de sunt intr o relatie cu o fata. Totul a fost perfect pana acum doua saptamani cand am avut o mica discutie, dar a spus ca m-a iertat. De atunci simt ca si a pierdut interesul fata de mine chiar si sexual, inainte orice ii ziceam se excita, dar acum nimic. In afara de acea cearta nu i am gresit cu nimic, mereu i am acordat toata atentia mea in fiecare zi, o alintam, rasfatam chiar si acum, in fiecare dimineata ii las cate un mesaj sau o poezie, chiar daca nu toate sunt scrie de mine. Am intrebat o daca vrea sa o terminam, dar a spus NU, ca ma iubeste enorm de mult si nu poate fara mine... numai inteleg nimic, nu stiu care e priblema, daca ma iubeste si sustine ca nu vrea sa o terminam si ca inca o interesez de ce se comporta asa? ce as putea sa fac? O iubesc ca un nebun si nu pot sa mi imaginez viata fara ea.

Răspuns Apreciat de Editori
| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Este util sa ai o discutie cu ea si sa ii spui ca ai observat aceasta schimbare si ti-ar placea sa cunosti care este motivul. De asemenea, ai putea sa ii pui o intrebare de $ 1 milion care suna in felul acesta: "Ce as putea sa fac pentru ca sa te simti iubita?". Uneori, ceea ce simtim si ceea ce facem pentru cel iubit nu sunt tocmai in acord. Regula de aur spune sa faci pentru celalalt ceea ce ti-ar placea sa iti faca el. Regula de platina spune insa ca ar trebui sa ii faci ceea ce ii place lui. Continuati sa discutati, si fa-ti timp sa o asculti! Comunicarea rezolva multe probleme ale cuplului.

| Anonim0098 explică:

Nu este genu care sa comunice, dar mereu am discutat si am ascultat o cand a avut ceva. Am intrebat o ce este, care este problema, dar nici ea nu stie.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Cred ca poti privi aceasta situatie si din perspectiva efectelor pe care le are starea ei emotionala asupra ta. Iata ca, dintr-o data tu esti preocupat de ea, ii acorzi atentie si te tine in suspans cu atitudiea pe care a adoptat-o. Cred ca ti-a spus si o fata de aici ca ele se mai joaca in felul acesta, pentru a "regla conturile". Ar putea fi un "joc de putere", care sa duca relatia intr-o anumita directie. Care este directia? Vei vedea, cu siguranta! Ceea ce iti ramane de facut este sa te intrebi cat de mult tii la aceasta relatie si ce esti dispus sa faci pentru a o pastra?

8 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Buna! Noi, ca fete, suntem putin mai ranchiunoase, tinem minte chiar si cele mai mici detalii dintr-o cearta, mai ales daca sunt jignitoare la adresa noastra.

Mai, sexual, depinde si de perioada lunii in care este, poate e bolnavioara, poate e deprimata, suparata etc.

Daca a zis ca te iubeste categoric si ca nu vrea despartire e ok, stai calm. Un sfat: stii sa creezi tensiune sexuala intre tine si partenera ta? documenteaza-te. Ia incearca si ai sa vezi ca o sa dea roade.

Plus ca, e doar o cearta din multele pe care e posibil sa le aveti, la urmatoarea ce o sa faca? O sa iti taie capul si o sa te tina pe uscat doua luni? Misto tipa, te tine acolo unde vrea ea. Joculete d-astea de invatat minte a partenerului mai faceam si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii și tu rece cu ea, să vezi cum se trezește.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nu o mai atragi la fel de mult ca inainte, ca nu mai exista aceeasi conexiune ca inainte.(nu stiu ce sa zic)
Poate ca are ea probleme personale si are nevoie de timp sa se gandeasca la toate.Incearca sa intri in vorba cu ea si sa o intrebi daca se simte bine sau daca are nevoie sa vorbeasca cu cineva sau daca are nevoie de un sfat pentru ca aceste gesturi chiar conteaza.

| kandaraki a răspuns:

Te testeaza fata, sa vada cum te comporti cu ea cand are momente asa mai 'grele', nelinistite, tu trebuie doar sa te comporti natural cum o faceai pana acum si sa nu o bombardezi cu intrebari de ce se simte asa si de ce s-a schimbat.
Compoarta-te firesc si sustine-o, succes!

| Anonim0098 explică (pentru kandaraki):

Sincer să fiu în primele zile am sâcâito cu întrebări şi am stat pe capul ei, dar am văzut ca nu ajută cu nimic, ba chiar face mai rău. Aşa că am lăsat o în pace.

| kandaraki a răspuns (pentru Anonim0098):

Corect, e reactia normala a fetei, nu o presa, nu ii da un sir de intrebari, mai rau ii faci, comportate firesc, sun-o, propune-i sa iesiti, vezi daca te suna si ea, ii va trece!

| Anonim0098 explică (pentru kandaraki):

I am propus sa o luam de la 0 sa uitam de acea discutie si de celelalte si a fost şocată, m-a intrebat daca as avea rabdare si i am spus ca da, iar de stunci, se comporta normal, aproape ca inainte. Nu inteleg cum de si a revenit cand i am spus sa o luam de la 0.

| kandaraki a răspuns (pentru Anonim0098):

Orice domnisoara are asa o faza, dispozitie, fiecare fata vrea sa vada cum reactioneaza si se comporta iubitul ei la o dispozitie de a ei mai proasta, daca nu te vei enerva sau ceva de genul, de asta si ti-am zis, relax, ii va trece si totul va reveni la normal, nu ii zici fetei sa o luati de la 0, nu ii reaminti de acea discutie, savureaza viata mai departe!

| Daniel9988 a răspuns:

Asa am patit si eu.Te testeaza sa vadal daca rezisti si o iubesti.Dar daca i.ai propus sa va despartiti deja ai indepartat-o.

| Anonim0098 explică (pentru Daniel9988):

Nu i-am propus să ne despărțim, doar am întrebat-o şi nu sub formă de amenințare ca de exemplu : " dacă nu te comporți ca înainte ne despărțim ".

| Seven07 a răspuns:

Toata lumea iti zice de bine eu iti zic realitatea.
Exista posibilitatea sa fi mimat excitarea aia, ce e prea mult si instantaneu strica al dracu.
Fetele sunt ciudate, poate ca nu I-ai gresit, poate a gasit ceva mai bun.
Desi poate are o aventura orice femeie are nevoie de stabilitate, eu sunt genul de tip cu care tipele au o aventura fara alte obligatii deci trust me, am fost cu tine care aveau relatii de 2-3 ani, ceva rapid si fara interes, pentru ca ele in continuare au nevoie de stabilitate, chiar daca altcineva o excita mai mult decat tine.
Ce sa faci? Comporta-te ca pana acum, e normal sa se intample asa, ai dat-o in bara, acum platesti, chiar si daca teoria mea e reala, stabilitatea tu o oferi asa ca probabil isi va schimba atitudinea.
Inca un sfat, pe care ti-l ofer din perspectiva unui alt temperament fata de al tau : Nu exista dragoste, doar senzatie de atasare, sa ai o zi faina.

| danutz2006 a răspuns:

Eu ti-as propune sa te comporti la fel de frumos precum ne spui sa o faci si sa ai rabdare.
Daca te iubeste atunci cu siguranta peste o perioada va fi din nou fata de care te-ai indragostit.
Rabdare si poarta-te ca un gentelman.

| OanaDs a răspuns:

Poate trece printr-o perioada dificila...vezi tu, noi femeile avem muuuulte perioade dintr-astea.eu zic ca ar trebui sa porti o discutie cu ea si sa o intrebi de ce se comporta asa...sau ai putea sa te gandesti poate i-ai spus vreo vorba urata sau jignioare atunci cand ati avut acea discutie.
sper ca ti-am fost de ajutor