| Trixy65 a întrebat:

Din ultimul timp imi place sa port negru si inca o culoare (negru cu vverde deschis, albastru rosu etc.). Dar parintilor nu le convine. Ei imi spun ca numai satanstii si copii emo poarta negru. E adevarat ca am fost in depresie din cauza stresului de la scoala (nu mai aveam chef de nimica, vorbeam putin, nici acuma nu sunt o persoana sociabila, cititi postarile mele recente). Mi-am cumparat un hanorac negru care imi place foarte mult sa il port cu pantaloni negrii, dar tata spune ca arat ca o emo. Azi am fost cu ei la cumparaturi, si am fost la un magazin cu chestii sport. A gasit mama niste tricourii cu un verde care imi place mie foarte mult. M-a intrebat daca il vreau si i-am zis ca nu. Dupa aia ma tot intreba la fiecare tricou in parte daca nu il vreau (dar nici unul nu avea negru), si tipa mama la mine in magazin si spune "Dar tie ce iti place?! Ce nu iti plac a ele?!". Am vrut sa ii zic ca nu au negru, dar am tacut... Eram chiar calma si nu voiam sa ma cert de la un tricou. Chiar mama mi-a zis acuma 2 zile "Nu te imbraci cu ce nu iti place, tu te imbraci cu ce iti place tie" sau asa ceva. Da de unde?

Tot din ultimul timp imi cumpar haine numai de la baieti/barbati. Numai acolo gasesc hainele care imi plac. Eu sunt baietoasa. La mine in clasa, baietii nu se iau de mine, dar de restul fetelor da. Oare o fi din cauza personalitatii si cum ma imbrac?

Cum pot sa o conving pe mama sa nu mai ma faca emo si sa nu ma mai jigneasca? Cum pot sa ma lase sa port negru?

P.S. : Va rog sa nu ma judecati!

P.S. 3 : O data la 5 min. mama imi spune ca ma iubeste. Daca ar fi asa, nu m-ar judeca si m-ar acepta asa cum sunt. Mama imi spune ca trebuie sa ma imbrac in mov, rosu, roz, orice dar nu roz ca sa nu arat ca satanistii sau emo. M-am informat despre emo, si ei nu sunt cum credem noi. Nu stiu daca parintii mei vor intelege asta.

Funda si multumesc ca ati citit happy!

19 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

E vorba de mentalitati!
Cauta, informeaza-te, printeza si scoate la imprimata despre ce insemna emo si arata-le parintilor tai!
Apoi explica-le parintilor tai ca orice domnisoara /femeie are cel putin o piesa de imbracaminte neagra in garderoba! Nu e nimic rau in a te imbraca in negru.
Incearca totusi sa imbini culorile.Ca banuesc ca iti sta bine si in culorile mai vii.Negru e culoare care se imbina cu aproape orice.
Zici ca mama ta te iubeste, cere-i parea in privinta imbinari culorilor, dar tine minte ca nu poti imbina mai mult de 3 culori la tinuta!
Asfel, vei tine seama si de parerile parintilor, dar vei si tu satifacuta!

| SergiuBoss11 a răspuns:

Si mie imi place sa port negru pentru ca sta bine pe mine, nu pentru ca sunt emo. spune-i ca emo sunt cei ce se taie pe maini si cu machiaj intunecat, nu cei ce poarta negru.

| ShaOfHatred a răspuns:

Nu esti singura care poarta negru.Eu nu sunt satanist dar ador sa port negru(adevarat, nu sunt un om fericit dar na...). Si parintii mei mi-am reprosat ca numa satanistii se imbraca in negru, asculta muzica la casti si dau drumul la Rammstein de se aude la vecini.Am avut o discutie cu ei,in care le-am explicat ca imi place foarte mult culoarea negru si rosu(nu le-am spus de ce imi place rosu si negru XD ),si ca nu vreau sa ma cert cu ei din cauza unor haine sau obiceiuri.Le-am spus ca nu o sa ma tai,ca nu o sa devin emo, si ei au inteles(bine, mai mult mama, tata inca are mentalitate de cioban happy ).Am mai facut cate un compromis ca o sa mai port si altceva si gata, s-o rezolvat.Ei isi faceau griji deoarece eu aveam o prietena putin emo(macar nu se taia). Inca ma mai bat ei la cap ca unui baiat asa ca mine nu ii sta bine numa in negru si sa fie morocanos si sa nu zambeasca toata ziua; dar s-au obisnuit.
Totul se rezolva numai cu vorbe si presupun ca mama ta ii o femeie intelegatoare.

Mult noroc!
Peace!

| Trixy65 explică (pentru ShaOfHatred):

Salut si multumesc pentru raspuns!

La mine e invers. Tata e cel intelegator, iar mama e cea mai inceata la minte. De exemplu, eu nu mananc mai deloc (dimineata, dupa scoala la 14:00 si pe la 18:30, in rest nimica), nu pentru. ca vreau sa slabesc, pur s simplu nu simt nevoia sa mananc (vorba lui mama "Mananc ca sa supravetuiesc" laughing ). Dar, mama ma obliga sa mananc mai mult, spune ca nu vrea sa ajung la spital (de aia am ajuns la spital de 0 ori in 5 luni). Noroc ca e tata si o linisteste.

| ShaOfHatred a răspuns:

LoL,tata îmi spune mie fix același lucru legat de mâncare.Și eu de abia mananc ziua.

| ShaOfHatred a răspuns:

Waaa,autocorectorul asta, imi tot schimba literele.

| Trixy65 explică (pentru ShaOfHatred):

E ora 11:40 (cand scriu acuma), si nu am mancat nimica. Sunt racita si nu am mers la scoala. Bunica imi tot repeta "Ma copila manaca ceva ca vei lesina de foame". Lol eu nici nu o bag in seama.

| ShaOfHatred a răspuns:

Asa si trebuie. Stomacul nostru, facem ce vrem.

| Trixy65 explică (pentru ShaOfHatred):

Pana la urma a trebuit sa manac, ca daca nu zice mama ca sunt rea si ca nu o scult deloc (cand ma enervez, iese rau, pot si sa strang de gat), asa ca am tacut. Dupa 10 minute ma intreaba daca sa imi incalzeasca supa... *face palm*... Pana la urma e viata MEA, am tot dreptul sa fac ce vreau cu ea.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Trixy65):

Cam asa ceva, doar de-asta ne-o nascut, sa ne realizam noi, nu sa ne bata tot ei la cap si na certam.

| Trixy65 explică (pentru ShaOfHatred):

Exact. Pe mine ma tot bat la cap cu chestii ca nu ii iubesc si respect, nu sunt recunoscatoare, si tot imi repeta asta. Cateodata ma tai pe mana doar din cauza stresului, si 80% lor. Vorbim pe privat?

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Trixy65):

Cica is membru junior si nu pot trimite mesaje. This *** sucks

| Trixy65 explică (pentru ShaOfHatred):

Stai ca incerc eu sa fac modificari la cont. Incearca in 5 minute

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Trixy65):

Nu merge.

| Trixy65 explică (pentru ShaOfHatred):

Nu stiu ce are, scuze sad

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Trixy65):

Mai patesti.

| TheWomanCat a răspuns:

Spune-i ca asa iti place sa te imbraci si fiind viata ta alegerea iti apartine.

| RandomHuman a răspuns:

Ar trebui sa ai o discutie serioasa cu parintii tai si sa le spui cum te afecteaza. Dupa ce au inteles ca stilul tau de imbracaminte nu iti afecteaza personalitatea le poti spune si cate ceva despre cultura emo si sa arati diferentele dintre tine si persoanele emo.

| ada2016 a răspuns:

Cu placere!