| alexandru122142341 a întrebat:

Salut TPU! Eu am aproape 25 de ani îi fac în februarie și iubita mea 34 de ani este diferența de 9 ani între noi iar eu ma gandesc mereu la varsta ei...credeți ca arfi ok o relație? Este cât se poate de normal nu? Aștept niște răspunsuri bune va rog

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu esti dispus la varsta ta sa faci mici sacrificii pentru ea, cine suntem noi sa ne dam cu parerea.

| dullcat a răspuns:

Deci in realitate este diferenta de 10 ani intre voi.Sunteti in etape diferite ale vietii si oricat va spuneti reciproc ca varsta nu conteaza, vei vedea ca de fapt conteaza enorm si aveti de muncit pentru a compensa diferentele pe toate capitolele.

| Frank51 a răspuns:

Tocmai faptul că vrei să fie validată relația înseamnă că nu ți se pare normal. Obiectiv vorbind ea e mare și tu cam mic, dar subiectiv e irelevant.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Urmează-ți instinctul!

| TheGentleman a răspuns:

Salut!

Te invidiez! Este o oportunitate imensă pentru tine să ai o iubită experimentată. Cred că ai ce învăța de la ea. Tu cu tinerețea, ea cu experiența. Savurează fiecare clipă. Și cu ocazia asta, îți recomand să vezi (sau să vă uitați împreună) The Rebound (2009) (Ro: Idilă cu dădaca mea) big grin

| Miruna333 a răspuns:

Poate sa fie si 25 de ani diferenta, tu stai cu acea persoana, aveti o relatie si asmd, de ce ai vrea parerea unor straini? De ce ai asculta de gura lumii daca tu esti fericit? Credeti ca ar fi ok o relatie? Pai deja ai o relatie. Ce poate fi anormal in aceasta privinta? Nimic. O relate intre doi oameni maturi, simplu.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Dacă pui astfel de întrebări, înseamnă că nu este iubita ta, este doar o parteneră de sex.
Înseamnă că nu îți plac domnișoarele de vârsta ta, le consideri imature și ai căutat "o găină bătrână". Iar, după o perioadă de timp, ți-ai dat seama că ești dominat, lucru care nu îți place, plus că "doamna" are tabieturi care nu le înțelegi. Eu zic să pleci frumos din această relație și caută pe cineva care să fie +/- 5 ani diferență față de tine!

| gabriela2201 a răspuns:

Iti raspunzi singur. daca exista aceasta intrebare in mintea ta, inseamna ca nu esti intr-o relatie benefica pentru tine. Nu este normal, femeia ar trebui sa fie ori mai tanara ori de varsta apropiata cu barbatul, altfel ea devine cocosul in relatie si poate ca la 25 de ani nu esti matur suficient, nu ti se pare aiurea, iti place sa copilaresti, dar pe la 27-28-30 o sa vrei ca tu sa ai un cuvant de spus si vei vedea ca si tu imbatranesti, nu vrei sa stai pana la pensie cu una care se comporta ca mama ta.Imagineaza-ti ca peste 5 ani tu vei fi in continuare un barbat tanar pe cand ea bate spre 50 de ani. Este o problema cu ea daca la 34 a intrat intr-o relatie cu unul de 25, isi asuma ca la un moment dat vei pleca: exemplu Anghel Damian cu Lia.

| gabriela2201 a răspuns (pentru gabriela2201):

In mintea multora e:"lasa frate, e ok, are experienta de viata". Doar ca fiecare om e unic pe planeta, nu traim aceleasi vremuri, avem fiecare drumul si lectiile proprii de trecut, nu suntem identici sa te invete una cu 10 ani mai in varsta cum sa fii barbat ca atunci cand vei fi cu una de varsta ta sau mai tanara lucrurile sa mearga snur..Asta nu exista in viata reala, nu stii cum reactioneaza fiecare in diverse situatii si cat de tare te vei enerva de nimicurile cotidiene.una de 35 de ani nu te va invata nimic util pentru viitorul tau-daca viata ei e un exemplu de urmat nu s-ar intalni cu tine. Nu te intrebi de ce te-a ales tocmai pe tine? ce ai putea tu sa-i oferi, ce calitati ai in comparatie cu altul trecut de 30 de ani care are totusi experienta de viata? o sa fii pe post de copil intretinut pana te saturi de acest rol si tot pleci catre altele.

| gabriela2201 a răspuns (pentru gabriela2201):

PS: Grigorian Bivolaru ce le mai invata pe femei "cum sa se integreze in absolut" ca el, guru, le deschide poarta spre rai, o vrajeala repetata cu doua condamnari...cazul tau inca nu e indigo tu fiind exploatatul dar e tot aiurea si inutil. Trebuie sa-ti traiesti fiecare zi responsabil ca si cum ar fi ultima, nu-ti face iluzii desarte, nu te poate invata nimeni cum sa faci dragoste,(nu e o reteta unica), sau cum sa mentii o relatie vreme indelungata, asta faci singur cu unele din aceeasi generatie ca tine, sa fiti pe aceeasi receptie. Posibil nici tu nu ai acum valori morale sau repere de constiinta viabile, de asta esti confuz. Decat una de 34 mai sanatos e sa ai doua de 17 ani crescute frumos de parinti o perioada pana te decizi cu cine ramai.

| TheGentleman a răspuns (pentru gabriela2201):

Bun. Deci era ok că de cele mai multe ori bărbații își luau fete tinere, de multe ori minore sau abia ajunse la vârsta adultă, prin căsătorii mai mult sau mai puțin aranjate, dar nu e ok ca o fată să fie mai mare decât băiatul. Și apoi cine spune că toate relațiile trebuie să dureze?

De ce nu ar fi sexul si/sau alte beneficii materiale un criteriu pentru care doi oameni aleg sau nu să conviețuiască?

Cultura în definitiv joacă un rol extrem de important. În lumea vestică lucrurile sunt mai relaxate, mai ales în rândul celebrităților (de exemplu, Josephine era mai în vârstă decât Napoleon, și deși drumurile lor s-au despărțit la un moment dat, ea a rămas marea lui dragoste; soția lui Macron este de asemenea mai în vârstă decât el.

| relian a răspuns (pentru TheGentleman):

Macron e gay, ce voiai, sa isi ia una de 20 de ai, aia ar fi cautat scula, el daca o fi si fetita gay, ce naiba, aia batrina e numa buna laughing nu mai vrea baston, deja e in cirje

Legat de varsta, asa e nu conteaz citi ani sunt, conteaza ca cei dopi sa se inteleaga, sa fie compatibili, apoi tine si de cit stau cei doi in acea relatie, daca e asa o relatie temporara, nu vad nimic rau si ca femeia sa fie mai mare, la 35 de ani e f buna, cel putin de maciuca laughing

| gabriela2201 a răspuns:

TheGentleman sa lase tinerii in pace sa traiasca frumos, sa se abtina de la dat sfaturi ca asa se practica in Vest. Normal, in majoritate aia n-au niciun Dumnezeu, niciun criteriu dupa care sa traiasca frumos cu fruntea sus; e pu* in pi*, MISA la superlativ traiul promovat in vest mai ales de politicieni care au vieti duble, triple... vreme de 2000 de ani popoarele catolice au crezut niste muritori ca sunt portavocea lui Iisus pe pamant, cum sa le iei opiniile si modul de viata destrabalat drept tipare universale? Fiecare sa se cupleze pe segmentul sau de varsta, nu exista un muritor/muritoare cu un avans de cativa ani pe pamant fata de altii la inceput de drum care sa te initieze atat de eficient relational-amoros incat sa nu mai ai nicio grija restul vietii. Daca ar fi atat de buna maestra, nu te invata pe tine cum sa ai succes la femei ca sa o parasesti. Doar un alt barbat de succes poate invata un barbat ceva util in acest sens.

| Cypru13 a răspuns:

De cat timp esti cu ea?
Ce isi doreste ea?
Depinde fiecare ce isi doreste
Daca va doriti lucruri diferite, si aici ma refer si la familie. atunci clar vor aparea discrepante
Daca nu, relatia ar fi ok, zic eu
Dar pe masura ce o sa inaintati in varsta se va vedea din ce in ce mai mult diferenta dintre voi. si e posibil ca tu sa fii atras de altele mai tinere.
Deci, oricum ar fi, cantareste bine lucrurile. si nu sta intr o relatie doar de dragul de a sta sau ca nu ai pe cineva
Stai cu cineva doar daca esti fericit cu adevarat
Daca femeia asta te face fericit ramai langa ea