| EllaMazerschi a întrebat:

Sunt Adela si am 23 de ani. Peste 2 saptamani va trebui sa plec in cantonament (fac gimnastica ) in Austria.Eu am o fetita de 3 ani de care nu am fost despartita niciodata...Problema este ca nu stiu cu cine o pot lasa timp de 2 luni si imi este teama de reactia ei ....Cum as putea sa-i spun ca plec?

Răspuns Câştigător
| GottaBeYou a răspuns:

Aceasta problema va fi mult mai grea din cauza varstei fetitei si din cauza timpului in care tu vei fi plecata. Este foarte greu de inteles la varsta de 3 ani de ce sau unde pleaca mami sau tati. Eu acum iti spun ce este spus cel mai frecvent in cazul plecarilor parintilor : 1- Ii poti spune ca ai o problema "medicala"(gasesti tu cuvintele potrivite)si ca trebuie sa mergi la doctor apoi momentul/timpul in care te vei intoarce va fi maine sau poimaine, cine va avea grije de ea v-a avea si grije sa o "pacaleasca".
2-Spune-i ca te duci undeva in alt oras sa iei ceva de la o persoana si ca te vei intoarce repede. La finalul oricarei alegeri ii poti spune : in tot timpul in care eu voi fi plecata tu o sa dormi si o sa stai la "X" iar daca stai cuminte mami iti va aduce multe dulciuri. Cand o sa te intorci doar nu o sa vii cu mana goala laughing ar fi si aiurea doar ea a fost cuminte doar pentru dulciurile alea laughing. Sper sa te fi ajutat, iti doresc multa multa bafta chiar ai nevoie.(funda?)

22 răspunsuri:
| mona a răspuns:

La 3 ani nu va intelege situatia, eu as lua fata cu mine..si inca pe cineva care sa aiba grija de ea acolo

| darrio2007 a răspuns:

Tu chiar nu ai pe nimeni pe lumea asta? O mama, o sora, un frate? Sotul? Ca nu ai spus starea ta civila.

| EllaMazerschi explică (pentru darrio2007):

Nu sunt casatoritawinking tatal fetitei nu mai tine legatura cu noi...iar mama mea nu ar accepta sa aiba grija de fetita

| darrio2007 a răspuns (pentru EllaMazerschi):

Ce mama ai!

| EllaMazerschi explică (pentru darrio2007):

Stiu big grin

| milan9 a răspuns:

Incearca sa ii explici, vezi reactia ei si abia atunci poti avea niste concluzii asupra ce ai de facut...

| danay72 a răspuns:

Nu e usor, poate poti gasi unele articole utile pe situl jw.org sectiunea copiii si parinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai alege si tu, ori cariera sportiva ori fiica ta.fiindca am intalnit o domnisoara care i-a spus mamei sale pe la 12 ani dupa vreo 4 de despartire; aveam nevoie de mama nu de bani.stiu si eu? vezi ce poti face.

| EllaMazerschi explică (pentru anonim_4396):

Totusi, ar fi destul de dificil sa aleg intre cariera mea sportiva si fiica mea, din sport imi castig existenta

| anonim_4396 a răspuns (pentru EllaMazerschi):

Sincer trebuie sa facem si alegeri dureroase in viata ori compromisuri.asta e.are 3 ani.banuiesc ca despartirea nu e de lunga durata.

| EllaMazerschi explică (pentru anonim_4396):

2-3 luni

| anonim_4396 a răspuns (pentru EllaMazerschi):

Cred ca poate rezista, dar ii va fi foarte dor de tine, trebuie sa tineti legatura cumva macar cu webcamul.

| EllaMazerschi explică (pentru anonim_4396):

Da, desigur

| manuel72 a răspuns:

Se spune ca parintii fac sacrificii pentru copii, deci explica-ne putin care al fi al tau? Sa-ti lasi fetita de 3 ani, 2 luni cu cineva si nici macar nu stii cu cine.De ce n-o iei cu tine?

| EllaMazerschi explică (pentru manuel72):

Plec in cantonament nu plec in vacanta...crezi ca o sa am timp pentru ea?

| manuel72 a răspuns (pentru EllaMazerschi):

Eu zic ca da.Ce se poate intampla daca o iei dupa tine?

| EllaMazerschi explică (pentru manuel72):

O sa am 2-3 antrenamente pe zi +antrenament fitness..doar nu o s-o iau in sala de gimnastica, totusi e copil nu sta intr-un loc

| manuel72 a răspuns (pentru EllaMazerschi):

Tu stii mai bine, dar nu e benefic pentru fetita.Cand ai sa te intorci ai sa fii o straina pentru ea.Copiii uita asa usor...

| EllaMazerschi explică (pentru manuel72):

Sunt constienta de asta...nu stiu ce sa fac

| manuel72 a răspuns (pentru EllaMazerschi):

Ia fetita si o bunica a ei cu tine, sau cineva apropiat.Nici tie nu-ti va sta gandul la antrenamente iar pentru ea va fi destul de traumatizant.

| EllaMazerschi explică (pentru manuel72):

O idee destul de buna

| manuel72 a răspuns (pentru EllaMazerschi):

winking