| Andreeaa20 a întrebat:

Sora mea a fost la prietenul ei care avea coronavirus si era in izolare.
Când s-a intors nu am intrat în contact cu sora mea deloc, nici măcar la bucătărie nu mâncăm împreună și avem camere separate.
Acum am fost testată pozitiv și tușesc fără oprire.
Îmi explicați și mie cum am luat virusul? Nu am stat deloc lângă sora mea.
Erau șanse ca eu să mă feresc? Ce trebuia să fac ca să nu iau virusul?

12 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cel mai probabil a fost luat de pe suprafete.

| Violleta2022 a răspuns:

Virusul traieste in aer 5-6 ore!
Ai intrat in bucatarie dupa ea unde, ea a tusit, sau in baie, ori pe hol, deci era inevitabil sa-l iei.

Eu sunt socata de cata nestiinta dai tu dovada, cand de peste 1 an si jumatate se spune peste tot, atat online cat si in toate anunturile din magazine, ca virusul COVID se IA DIN AER.

Sora ta trebuia sa fie cuminte si sa nu mearga la iubi, ca a facut nu doar o ilegalitate, dar te-a contaminat si pe tine si cine stie, poate pe parinti si bunici, daca v-ati deplasat la ei. Asa va omorati parintii si batranii, din indolenta si nepasarea... sa ajungi dupa 1 an si jumatate de pandemie sa nu stii macar ca acest virus este FOARTE contagios si se ia prin aer?
Nu pot sa cred asa ceva!

| Catrice a răspuns:

Pai stai în aceeași casa, simplu.hee hee

| cristimihailov a răspuns:

Impartiti aceeasi baie?

| Panamax a răspuns:

L-ai luat asta este.Acum o sa ai imunitate naturala.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

L-ai luat pentru ca nu a stat cu masca la bot in afara camerei ei posibil sa fi tusit) si nici n-a purtat manusi chirurgicale cand a atins lucrurile din casa(si nu numai, poate ati folosit aceleasi farfurii). In concluzie, l-ai fi putut lua din aerul contaminat (ce-a tusit/ stranutat ea prin casa si a persistat in aer), ustensilele de bucatarie folosite de aceasta, dar si alte lucruri pe care ea si-a pus mainile ei contaminate(telecomanda, canapea, intrerupator, etc).
Ca sa nu iei virusul trebuia ca EA sa ia masuri! Adica, sa umble cu masca si manusi in afara camerei si sa manance cu tacamuri si ustensile de unica folosinta. Dar presupun ca pe inconstienta o durea prea tare in fund ca sa se mai complice, atat la figurat cat si la propriu, ca doar de ce crezi ca a tinut mortis sa se duca la prietenul ala al ei...
Tu una nu prea puteai face multe, caci practic toata casa era deja contaminata.
Ma scuzi ca ti-am jignit sora, insa, fara sa vreau, m-am pus in pielea ta si m-au apucat nervii.
Iti urez sanatate si toate cele bune!

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Okay, vad ca editorii site-ului mi-au taiat si alterat cuvinte din raspuns, sa nu mai zic ca mi-au mancat o paranteza... Nu stiam ca e posibil asa ceva :/ Sa stiti ca pe unde suna in neregula nu-i vina mea. Probabil pentru ca am jignit-o pe sora celui care a postat intrebarea...

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Dar presupun si ca cineva mi-a dat report, posibil badpanda, ca altfel raspunsul ala ar fi stat acolo mult si bine...

| AlinTanase a răspuns:

Pentru ca ati trecut prin aceleasi locuri fara sa dezinfecati!

| XyloZdrack a răspuns:

Păi virusul ăsta îl iei și de pe suprafețe. El rezistă mai multe ore. Și dacă ai pus mâna pe ceva la care a pus și ea, după ai dat pe la nas sau gură, e clar.

| XyloZdrack a răspuns:

De covid n-ai cum să te ferești. Vrei nu vrei, tot iei boala la un moment dat.

| XyloZdrack a răspuns:

Apropo, însănătoșire grabnică!