| anonim_4396 a întrebat:

Sora mea are o prietenă care îmi face probleme.
Ieri a venit la noi în vizită şi a țipat la mine că sunt dezordonată, eu n-am băgat-o in seamă ca să nu-i fac probleme surorii mele
dar mereu vine la noi caută ceartă şi mă jigneşte.
Este cu 5 ani mai mare ca mine... mi se pare absurd să mă certe precum bunica.
Cum să remediez problema asta? sora mea îi ia mereu apărarea

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Intai spune-i frumos sa termine, daca nu, da-i una peste gura, si ai rezolvat-o. Si sora-ta sa fie sanatoasa, nu trebuie sa se kk aia in capul tau doar sa nu aiba sora-ta probleme.
Deci rezolva problema ca poti.

Nu te int ce zice sora-ta si ca ii ia apararea, impune-te, fi tare, nu pampaloaica.
E f simplu.

Acum n ani lumea era mai altfel, rezolvau repede problemele astea, acum nu stiu ce se intampla de multi sunt slabi asa.
In loc sa-ti arda de tine ca aia se kk in capu tau, tie ti-e de sora-ta pe care o doare in dos de tine, ca din moment ce-i ia apararea, e de acord cu ea! Deci tu te gandesti la cineva care are aceiasi parere cu aia care te insulta?!

| Eireann a răspuns:

Daca mai comenteaza ii spui direct si calm sa nu uite ca e la tine in casa si daca nu ii convine poate sa o mai rareasca cu vizitele ca nu o sa ii duci dorul.
Nu conteaza ca e cu 5, 10 sau 20 de ani mai mare- e la tine in casa deci e obligata sa te respecte, daca ma-sa nu a invatat-o sa se comporte nu e vina ta.
Spune-I si surorii tale ca data viitoare cand te insulta o sa ripostezi si sa incerce sa o tempereze.

| 1997onur a răspuns:

Pai sora ta lasă un străin sa țipe la tine cum vine asta? între tine și ia nimenea da absolut nimeni nu are voie sa intre nu are voie sa țipe la tine și sora ta voi doua sunteți surori nu străin dacă sora ta lasă un străin sa țipe la tine de față cu ia este clar cât ține la tine cu adevărat trebuie sa-i spui suroril tale ce-ți face străinul acela și cum se comportă cu tine poate sora ta nu știe ce-ți face ia ție nu știe ca țipa la tine și se comportă așa cu tine dar dacă sora ta nu spune și nu face nimic este clar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parintii tai ce zic?