| benga94 a întrebat:

Sunt cu o fata de 3 ani jumate de 2 ani jumate stam impreuna la mine,in fiecare an august-septembrie ne certam pe subiectul facultate ia vrea la facultate eu nu o las ca o face degeaba am multe cunostinte cu fac si master si sta acasa nu au gasit de munca,ea vrea un postliceal asistenta,i-am spus dupa ce termini nu gasesti in spital asa oricum trebuie sa dai o suma de bani ceva ca nu avem vreo cunostinta nu avem pe nimeni si nu ma intelege, acum mi-a spus sa ma gindesc bine ca daca nu o las se muta de la mine si se duce la facultate, i-am spus nu prea avem bani in primul rind de facultati dar nu intelege ce sfaturi imi dati?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa lasi fata in pace. Cere-i iertare pentru ca i-ai risipit atatia ani din viata, daca ai bani sau proprietati da-i o suma cat mai mare de bani cadou ca sa-si urmeze visul si iesi din viata ei, fara sa te uiti inapoi. Ea are un viitor fiindca pare inteligenta si ambitioasa. Langa tine nu face decat sa-si bata joc de viata ei si sa se chinuie inutil si nemeritat.

| fabiola a răspuns:

Sa investesti in tine, sa ai un vis, sa-ti placa sa muncesti sunt idealuri pentru care merita sa faci sacrificii!

| anss23 a răspuns:

Într-o relaţie ar trebui să fiţi egali, cum adică nu o laşi să facă o facultate? Din câte înţeleg în prezent tu o întreţii, dar dacă relaţia voastră nu va dura la nesfîrşit ea cum se va descurca în viitor? Cred că vrea şi ea să se simtă mai independentă, dacă nu vrei să o pierzi susţine-o în aceasă iniţiativă, totuşi terminarea unei facultăţi te poate ajuta foarte mult în viaţă.

| Cătălina a răspuns:

In primul rand esti informat gresit. Daca vrea la postliceala si mai ales la asistente medicale, isi va gasi imediat de lucru. Nu stiu pe nimeni care sa fi terminat ori facultatea de asistente, ori postliceala si sa nu aiba de munca. Esti foarte egoist. Nu inteleg cum o poti opri din moment ce ea isi doreste chiar atat de tare sa realizeze ceva in viata. Daca tu nu ai facut nimic, nici ea nu trebuie sa faca? Mai gandeste-te si las-o sa isi urmeze visul.

| tuGatita a răspuns:

De fapt..eu cred ca tu te temi ca te va parasi daca merge la facultate! dar...te va parasi daca nu o lasi. Sincer, eu nu mi-as risipi viata langa un astfel de om. Da gandeste-te la ea. Din ce vrei sa traiasca? sa fie la mila ta? sa astepte alocatia copiilor? E desteapta ca vrea sa faca facultate, ceea ce nu as putea spune si despre tine care esti un egoist si vrei s-o tii acasa. Sau ce? crezi ca daca va avea facultate iti va fi superioara? Oricum iti este. daca nu vrei sa o pierzi las-o sa mearga..altfel tu vei regreta!

| mixxjim a răspuns:

Las-o sa se duca, esti egoist daca nu o lasi. las-o sa-si urmeze calea, nu ai de unde sa stii ca daca face o facultate sau postliceala nu-si gaseste de lucru, fiecare are norocul lui, calea lui. stiu si eu o gramada cu facultate car enu fac mai nimic dar asta pentru ca sunt lenesi, comozi, prea pretentiosi sau pur si simplu incapabili (sa nu spun prosti). nu vor nu stiu ce program de lucru, nu vor in doemniul ala, vor doar acolo, nu vor salariu sub 15 mil/luna-desi nu stiu sa faca nimic de banii aia, nu vor sa lucreze mai mult de 8-9 ore pe zi, nu vor nimic. in conditiile economice de azi nu prea e loc de mofturi. deci daca nu e vreo lenesa sau proasta lasa fata sa mearga la scoala, sa-si implineasca soarta.

| AliGab a răspuns:

Las-o sa dea la facultate si ca sa nu ramai in urma ei continua-ti si tu studiile. Astfel ii vei trezi un interes mai mare. Daca nu tii cont de dorintele ei o pierzi. Daca vrei sa fiti impreuna in continuare urmeaza sfatul meu. Ai sa vezi ca te va admira

| Bambicuochiiverzi a răspuns:

Pai nu poti sa nu o lasi sa mearga daca asta isi doreste e un vis crede-ma unic pentru ca si eu vreau sa merg si am prieten de 3 ani dar ma lasa s merg chiar dca spune ca tine ca nu ii importanta intelege cat de importanta e pentru mine.

| ilovei a răspuns:

Pai eu cred ca merita un sacrifiu si las-o sa faca. daca asta ii place, las-o sa faca ce ii place. poate isi gaseste pe urma un post bun, nu se stie, daca nu are diploma in mana oricand.

| Alessia_Alexandra_1992 a răspuns:

Tu prin chestia asta ii spulberi orice speranta, ii tai aripile. Ea vrea sa-si faca un viitor, iar tu nu o lasi. daca vrei ca relatia ta cu ea sa functioneze nu mai incerca atat sa o dai la o parte, las-o sa faca facultate, totusi esti prietenul ei ar trebui sa-i vrei binele si plus de asta nu mai suntem pe vremea cand femeia statea la oala. Nu mai fi asa egoist, procedezi gresit.

| IulianaMG a răspuns:

Sa te consulti cu ea si familia ei! Sa vedeti ce decideti.