| cornculapte a întrebat:

Am niște întrebări pentru cei care și-au făcut tatuaj sau care fac tatuaje și știu cum ar trebui să evolueze treaba. Mi-am făcut un tatuaj abia ieri și m-am tot dat cu tetraciclin unguent de atunci, mi-a zis tipul care mi l-a făcut să nu-l las să se usuce. Problema e că e acum e foarte moale crusta aceea care se formează și dacă o ating cu ceva, se duce jos. Mai devreme, am atins din greșeală tatuajul de bluză și mi-a rămas efectiv conturul tatuajului, ca și cum aș fi pus o ștampilă. E normal să se întâmple așa?
Mi-a zis tipul ăsta că procesul de vindecare o să dureze între una și două săptămâni și că în timpul ăsta să-l dau cu tetraciclin de vreo 2-3 ori pe zi și să nu zgârii crusta aceea pentru că o să iasă și cerneala. Totuși, la mine, în ritmul ăsta, în maxim două zile cred că nu mai am crustă deloc.
Problema principală e cum împiedic hainele să se lipească și ce fac noaptea? Mă gândeam să pun o folie peste el cât nu sunt acasă, iar noaptea să nu-l dau cu unguent, dar așa probabil s-ar vindeca mai greu.
Ce ar trebui/ce aș putea să fac? Mersi.

Răspuns Câştigător
| seen a răspuns:

Ai gandit bine da tipu trebuia la 5 lei sa ati dea 1 set de 25 de folii pentru tatuaj (daca la i facut tatoo la salon)

Ps i have one scorpion on my hand

| cornculapte explică (pentru seen):

Nu l-am făcut la salon. Mersi, cred că am să pun atunci niște folie pe el. Sper să nu pățească nimic grav. happy
E bună oare folia care se folosește la bucătărie? Și să pun tot folie și când fac baie? Nu-i mai grav dacă intră cumva apă sub ea și începe să alunece?

| seen a răspuns (pentru cornculapte):

Nu folie de bucatarie canu faci nimic e vorba de o folie gen tipla din comert in care uneori se vinde paine sa fie moale mai mult timp aia e beleaua in zona in care ai facut tatoo 1 saptamana nu faci baie ca se poate dezintegra si cu cerneala aia in piele poti face cine stie ce infectie si e bine sa ai faci contutul cu un unguent sa nu se inflameze

| cornculapte explică (pentru seen):

Măi omule, nu înțeleg nimic ce zici. Folosește și tu un semn de punctuație, ceva.
Mă gândeam să pun folie de bucătărie doar când fac baie sau când mă îmbrac, ca să nu se frece hainele de el, că în rest îl las descoperit. Cu unguent îl fac în permanență, nu-i o problemă, dar folia aia de care vorbești tu de unde ar trebui să o iau? Ce diferență face dacă pun folie de bucătărie sau pun folie de-aia, dacă oricum n-o țin decât câteva minute?
Și baie nu am cum să nu fac, doar n-oi sta nespălată o săptămână. De-aia am întrebat de folie, ca să acopăr tatuajul când fac baie.