| beni23 a întrebat:

Am o problema cu buletinu va rog ajutati-ma!
peste o luna implinesc 18 ani si tatal meu a murit mama n-am si nu gasesc contractu de casa fara el nu imi pot scoate buletinu ce sa fac? imi pot scoate de undeva un alt contract?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca casa a fost cumparata prin act notarial poti obtine o copie legalizata de la notarul care a incheiat actul ori de la vanzator si o legalizezi la un notar. Daca a fost cumparata de la unitatea care s-a ocupat cu vanzarea locuintelor proprietate de stat poti obtine o copie de la aceasta.
Domiciliul se mai poate dovedi si cu ancheta efectuata de organul de politie cu competenta in localitatea ta.
In plus poti face procedura succesorala si obtii un certificat de mostenitor in baza caruia poti dovedi proprietatea asupra locuintei, la fel ca si cu un contract de vanzare cumparare. Succes si numai bine!

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Legat de raspunsul lui @ Andrei, contractul de vanzare-cumparare il gasesti la arhivele Primariei numai daca acesta a fost incheiat cu Primaria( daca este asa, Primaria iti elibereaza un duplicat )
Daca nu, cauta prin toate actele de care dispui orice informatie despre proprietate : certificat de mostenitor, extras de carte funciara, titlu de proprietate --- orice hartie legata de casa este o informatie care te poate ajuta sa dai de urma emitentului acelui "contract "( cum ii spui tu!). Daca aflii emitentul respectivului act, te poti duce la emitent ( care poate fi un notar) si sa ceri un duplicat. Intreaba-ti bunicii ( daca mai traiesc ), fratii/ surorile parintilor --- te pot ajuta cu informatii despre acel contract si despre cum l-au obtinut parintii tai.

| AndreiGabi a răspuns:

Primaria ar trebui sa aiba un al doilea document.Incearca acolo...Bafta!

| myhaelamar86 a răspuns:

Cum adica n-ai mama? Te-a nascut tact-o? Sau te-a adus barza? Prostovane, buletinul se obtine la 14 ani. De fapt tu vrei contractul de la casa. In cele din urma te va manca puscaria...

| beni23 explică:

Mihaelamar86 in primul rand am mama dar parintii mei sau divortat acu 10 ani tatal meu a murit si cand am facut curatenie prin casa precis am aruncat actu de proprietate actul nu este vanzare cumparare casa e facuta de bunicul meu si mie imi trebuie acest act pentru ca imi expira buletinul