| ADENIVOR a întrebat:

As dori sa stiu cate zile de concediu medical ingrijire copil pana la 7 ani am dreptul pe an? Multumesc.

2 răspunsuri:
| curcubela a răspuns:

Copilul este bolnav?
Concediile medicale pentru incapacitate temporara de munca se acorda pe o durata de cel mult 180 de zile in interval de un an, socotite de la prima zi de imbolnavire. incepand cu a 91-a zi concediul medical se poate prelungi pana la 180 de zile, cu avizul medicului expert al asigurarilor sociale.
Concediile medicale pentru maternitate se acorda pe o perioada de 126 de zile calendaristice, dintre care 63 de zile inainte de nastere (concediu de sarcina) si 63 de zile dupa nastere (concediu de lehuzie), care se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare.

Concediul medical pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani si a copilului cu handicap in varsta de pana la 18 ani pentru afectiuni intercurente se acorda pentru perioadele si afectiunile prevazute de lege.
Acte normative
Legea 19/ 2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurari
sociale
Ordonanţa de urgenţa 96 / 2003 privind protecţia maternitaţii la locurile de munca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

30 de zile pentru un copil pe an/daca aveti doi 60 de zile/insa primele 10 zile se dau de medicul de familie, iar restul de medicul internist.