| Ali55 a întrebat:

as vrea sa stiu care tari sunt conduse de: Rege, regina, şeic, emir si ţar?

Răspuns Câştigător
| dyonline88 a răspuns:

Belgia, Olanda, Marea Britanie, Suedia, Olanda, Danemarca si Norvegia sunt regate – sunt conduse de un rege sau de o regina.
Rusia este condusa de tar
Emiratul Kuweit, Emiratul Qatar, sau o uniune de emirate Emiratele Arabe Unite, staut asemănător îl are Yemen, Bahrain.
De la emir provine titlul curdo-persan mir (conducătorul unui trib, sau grupe), denumire care este folosit și de triburile indiane din India.
Șeic - rang tradițional în spațiul cultural arab, cu sensul inițial al cuvântului: "veteran, bătrân, înțelept". La beduini, șeicul este șeful clanului sau al tribului. În lumea religiei islamice, șeicul este o personalitate cu rol conducător în viața spirituală.
sper ca iti este de folos.sa intelegi si tu sensurile cuvintelor.

| BarbieDarya a răspuns (pentru dyonline88):

Rusia este condusa de tar? Aolooo

3 răspunsuri:
| Panda13 a răspuns:

Ei bine de rege Anglia e condusa:p

| Ali55 explică (pentru Panda13):

Da asta si eu am stiut, am vrut sa stiu poate mai sunt si alte tari in care conduce regele sau regina!