| Sonia98 a întrebat:

După ce am terminat liceul m.am inscris sa iau somaj treaba este ca mă forțează sa mă înscriu la un curs iar eu nu vreau pentru ca oricum la anul mă înscriu la facultate și nu mă ajuta cu nimic. Întrebarea mea este: sunt obligata sa mă înscriu? Și daca nu ma prezint mi se taie somajul?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De la somaj te trimit la un cursuri de calificare la alegere (din cele existente), precum si la cateva locuri de munca. Daca refuzi cursurile sau mai mulrt de 3 oferte de loc de munca, atunci ti se poate taia somajul.

Alege-ti un curs care iti e mai pe plac si invata o meserie, sa ai o calificare!
Cursul este gratuit, iar daca nu reusesti la facultate, atunci vei avea deja o meserie in mana.

Meseria e bratara de aur!
Doar trebuie sa stii s-o porti...

| ALGator a răspuns:

Chiar daca mergi la facultate, orice curs te ajuta intr-o anume situtatie, mai ales daca nu pierzi nimic si nu platesti nimic. E o atitudine lipsita de maturitate sa refuzi un curs.
Statul iti ofera bani ca ajutor de somaj. In situatia asta se cheama ca esti dependenta de el si ca trebuie sa accepti anumite pretentii legale pe care ti le impune. Ar fi fost obligatia celor de la fortele de munca sa iti prezinte ce asteapta de la tine.
Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| rijkaard a răspuns:

Nu te poate obliga nimeni la nimic nici chiar sa nu conversezi cu mine