| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am un prieten in USA care vrea sa vina acasa de sarbatori - este vaccinat in USA si are ca dovada "COVID-19 Vaccination Record Card" asa se numeste si arata ca un cartonas pe care se inscrie numele si data la care s-a vaccinat.
- intrebarea ar fi daca este valabil asa ceva in UE in speta Romania?- De exemplu poate sa intre in Mall cu asa dovada? Stie pazinicii de acolo ce reprezinta acea dovada? (precizez ca in USA nu au certificat verde ca la noi in UE)

1 răspuns:
| Mirel4412 a răspuns:

Nu poti intra in mall cu foaia aia sau ce o fi, te duci la primarie sau la dsp si vorbesti acolo. Cred ca daca caut pe net lucrul asta pe care l-ai zis tu gasesc raspunsul, nu esti singurul roman din us care vine in Romania, problema asta probabil e rezolvata deja.