| anonim_4396 a întrebat:

Daca bati pe cineva si respectiva se duce la politie sa depuna o plangere inpotriva ta si a prietenilor, care au fost implicati. Si mama acelei persoane da declaratie ca fata ei a fost singura cand noi am batut-o si de fapt ea era cu mai multi. Ce se intampla? Am inteles ca amenda este intre 5-15 milioane. Nu ar trenuii sa ne dea un avertisment ceva? Daca a fost prima oara cand bati pe cineva?

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Tie,ti-ar conveni, mama/tata fiind, ca cineva sa-ti agreseze copilul? Pe care te-ai straduit sa-l cresti, sa-l educi? Nu cred.
Si, mai este ceva! Cine a lovit o data un om, o va mai face si alta data. Singura modalitate pentru tine este sa primesti amenda si sa nu mai lovesti in viata ta pe nimeni! Sa-ti fie invatatura de minte!
Legea universala este:bine faci...bine gasesti, sau rau faci...rau gasesti!
Sau, dupa fapta si rasplata.
Eu personal urasc violenta! Atunci cand ajungi la forta bruta a pumnului, inseamna ca nu mai ai nici un argument logic intr-o disputa.
Exista riscul ca adult/a fiind sa-ti bati si tu familia, copiii, parintii!
Violenta nu este buna niciodata.

| BiuL a răspuns:

In primul rand depinde cat de tare ai batut-o. Daca isi scoate certificat medico legal si primeste multe zile de ingrijire fapta se transforma din loviri si alte violente in vatamare corporala, chiar grava care nu se mai pedepsete cu amenda ci cu inchisoare happy chiar daca esti minor.
Legat de mama, poti depune o plangere pentru marturie mincinoasa, dar apoi trebuie sa dovesti ca minte si ca fata ei nu era singura. Totusi merita sa o ameninti cu chestia asta, sau sa iti pui avocatul sa o ameninte ca o dati in judecata ca poate se sperie si isi retrage declaratia.

| Spitz10 a răspuns:

Am o solutie. Daca poti dovedi ca nu a fost singura atunci ancheta se intoarce impotriva mamei ei pentru declaratie mincinoasa.Si nici de cum 5-15 milioane daca nu are urme de violenta.Deci daca poti sa demostrezi ca nu a fost singura esti scapata. Funda?

| Quanah a răspuns:

Violenta de orice gen se pedepseste. Insa, sunt cautati si martori pentru a se dovedi daca reclamantul minte sau nu. Pe de alta parte, poate sa-si scoata certificat medico-legal care sa ateste ca a fost batuta [ nu-s prea sigura de certificat. probabil se da cand are nevoie de ingrijiri ]. Daca nu e nimic grav, n-ar avea de ce sa faca plangere.

| Laura0 a răspuns:

Nu,faza ii ca da declaratia masa, puteti sa luati p unu ca martor sa zica ca nu o fost singura sau alte kkturi..oricum.nu prea cred ca va functiona tot va va da amenda..si apropo..chiar ai batut o fataraised eyebrows?

| Dudor_Tudor_1988 a răspuns:

Ar trebui sa stai 5/6 luni la parnaie sa numai bati si a 2 ora )))))))

| 1337Nasagov a răspuns:

O meriti din plin.
Nu conteaza ca este prima oara cand bati pe cineva, daca cauta parintii respectivei persoane sa iti actioneze familia in instanta poti plati pagube mult mai mari sau scoala de corectie.