| AirănMeidăn a întrebat:

Buna TPU.

Stiu ca ce am sa va povestesc nu va fi tocmai scurt, dar va rog sa cititi.
Eram la ora de sport, la care eu nu prea particip (si cand particip ma plimb pe teren prefacandu-ma ca joc baschet cu restul echipei), si m-am dus la profesor sa ii spun ca nu ma simteam bine. Recunosc, am mintit de cateva ori cu asta. Dar de aceasta data era adevarat. Mi-a zis sa ma duc la asistenta sa-i aduc scutire.
M-am dus la asistenta, care m-a certat sub pretextul ca am venit la ea in timpul orei, si nu in pauza. Precizez ca asistenta de la scoala mea nu ne da medicamente de obicei cand mergem la ea si se enerveaza pe noi. Mi-a dat o pastila si dupa ce m-a certat, m-a intrebat daca am venit sa-mi dea si scutire pentru sport. Am aprobat din cap, la care ea a izbucnit spunandu-mi ca nu imi da.
Asa am ajuns eu sa fiu absenta la sport.
A doua ora, profesorul m-a intrebat unde e scutirea la care eu am zis ca nu mi-a dat decat o pastila.Nu mi-a motivat absenta, si dupa ce eu m-am dus in vestiar pentru ca eram scutita de zi, a inceput sa le spuna colegilor ca voi deveni obeza, etc, si ca ora viitoare ma va pune sa fac 2 ture de teren la inceput (asa cum face toata clasa) si doua la sfarsit(doar eu).
Eu una nu mai am de gand sa merg la ora de sport, chiar daca imi pune absente pentru ca nu vreau sa-i mai aud comentariile profesorului, care, precizez, le spune doar in absenta mea, eu afland de la colegi.

Ce sa fac? E normal cum s-a comportat asistenta cu mine? Dar profesorul?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Nu, nu e normal, dar nici nu prea ai ce face, decat sa vorbesti cu parintii sa ia masuri, nu de alta, dar de obicei, intr-o scoala in care exista profesori de genul, e o mare posibilitate ca si directorul sa fie asa.
Din pacate, asa e in Romania, nu ai ce face, ai decat marele ghinion de a te fi nascut intr-o tara ca asta.
Nu poti face nimic, decat ori sa faci ce zice el, ori sa nu faci, si poate sa fi nevoita sa mai suporti ori o absenta, ori o nota mica, pe motiva ca nu ai facut ce a zis el.
Eu unul m-am plictisit de unii profesori care trateaza elevii ca pe niste slugi, si am cam incetat sa fiu elevul ala "perfect" care eram inainte, si sa ma concentrez pe ce imi place.
Rezultatul? Profii aia se mira ca nu mai sunt ce eram, nu mai sunt carpa aia care face tot ce le spune unul superior in grad, si in plus, am si timp pentru ce-mi place si ma pasioneaza, nu-mi mai bat atat capul cu ei.
Deci, nu, nu ai ce face, decat sa le spui parintilor tai situatia, si sa faca ceva, atat in legatura cu proful de sport, cat si cu asistenta.
Si despre ala de sport, nu-ti face griji, e doar o persoana lasa, un gunoi al societatii, care vorbeste lumea pe la spate doar din propria frustrare, si pentru ca ii este mult prea frica sa le spuna in fata ce ii deranjeaza.
Nu ai ce face contra lor, e complet inutil sa te lupti cu un prost, iti pierzi timpul.

| Murariu_Valentin_1997 a răspuns (pentru MenInShadow):

Multumesc! m-ai ajutat foarte mult cu asta, asa o sa fac de acum incolo!

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ai facut deja ceva in privinta asta, spre bucuria ta. Proful meu avea o vorba...Fiecare ora de sport e ca o noua caramida pusa pentru sanatatea noastra...

| unprietenaproape a răspuns:

Nu mi se pare normal cum s-a purtat asistenta cu tine iar in privinta profesorului tau de sport. nu cred ca ar trebui sa-i condamni atitudinea lui fata de tine. Ti-a cerut scutire fiindca a vrut sa fie sigur ca nu l minti din nou. Probabil ca si-a dat seama ca ai mai facut o si a vrut sa te verifice trimitandu-te la asistenta.Nu cred ca iti vrea raul, esti lenesa si nu iti place sportul. Cum te-ai simti daca ti-ar spune direct ca o sa deviI obeza? A spus o simpla parere si poate ca are dreptate, de ce n-ar avea? Tu ai spus ca te prefaceai ca faci sport si ca ai mintit de multe ori, nu mai retin daca ai spus chiar tu esti lenesa dar nu era nevoie, se deduce

| AirănMeidăn explică (pentru unprietenaproape):

Nu sunt lenesa, pur si simplu nu imi place ora lui. Da, am ceva personal cu el. Nu-l suport. Imi place sportul, dar ce face el acolo nu se poate numi ora de sport.

| unprietenaproape a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Noi ne jucam in ora de sport pe saltele, remi, sah, ping pong sau nu stiu cum ii zice era o masa si mingi si palete, tenis de masa? ma rog, nu facem sport iar cand eram afara ne jucam fotbal in curtea scolii. stiu ca nu te intereseaza, dar nici asta nu se poate numi sport. Fiecare profesor e diferit, chiar daca nu iti place trebuie sa-l suporti.Ai putea sa-ti iei o adeverinta medicala de la medicul de familie in care sa scrie ca nu esti apta, nu mai dai pe la ora lui si nici absente nu-ti poate pune.

| AirănMeidăn explică (pentru unprietenaproape):

Se da chiar daca sun apta? Banuiesc ca trebuie sa dau "mita" sa zic asa, nu?

| unprietenaproape a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Nu mai poti face nimic acum, ai adus deja o adeverinta la inceputul semestrului, acum nu nu ti-o va da pentru ca trebuie mentionat motivul pentru care nu poti face sport iar tu nu te-ai imbolnavit subit (lenea nu se pune), e mult prea vizibil. si toti si-ar da seama ca nu ai nimic

| AirănMeidăn explică (pentru unprietenaproape):

Stiu, dar pot aduce anul viitor scolar.

| MaximClaudiu a răspuns:

Eu zic sa faci reclamatii la minister.
ca apoi o sa aiba toti profesorii ceva personal cu tine, asta e, asistenta nu se comporta normal, eu unu sincer nu stiam ca de la scoala se poate da scutire pentru sport...dar daca vrei sa rezolvi treaba fara certuri si de astea 9 in loc sa te duci la minister ), te duci la medicul de familie, si il intrebi cum poti lua o adeverinta, comform careia nu esti apta sa faci sport.
drept urmare profesorul nu va mai avea nicio putere asupra ta