| anonim_4396 a întrebat:

Ce e de facut atunci cand esti pe strada si e cutremur? Cum te poti proteja?

7 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Cat mai departe de zona in care ti-ar putea cade in cap calcane, tencuieli etc

| hashe86 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......-noi-pana/
ziceam atunci ca sper sa nu fie nevoie de aplicarea acestor masuri.
revin! accesati acele link-uri, aduc informatii noi despre ceea ce trebuie intr-adevar s afaci in caz de cutremur.
acolo scrie ce faci si cand esti in strada, triunghiul vietii se aplica si acolo. surprinzator sau nu, e recomandat sa te asezi in pozitia fetusului langa bordura cladirilor sau lanaga masina, ceva rezistent.

| domidoc a răspuns:

Cu prezervativ.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@domidoc, ai fost mai rapid de data asta. laughing
subscriu.

| hitron a răspuns:

Uite ce sa faci in caz de cutremur daca esti: acasa, afara, in autobuz, la scoala : http://adprice.ro/cum-fac-sa-supravietuiesc-in-caz-de-cutremur/

| latinu a răspuns:

Parerea mea este ca ...prima data nu trebuie sa te pierzi cu firea,, pentru ca in momentul cutrmurului nu ti trece nimic prin cap.eu am fost prins de cutrmurul de luna trecuta la constanta si nu am avut timp sa fac nimic.nu este un lucru firesc si organismul nu stie sa se apere...reflexele te pot salva doar...si doamne doamne ...cursurile pentru cutremur nu s valabile...

| smileyraycyrus a răspuns:

Foarte departe de cladiri...case...copaci...stalpi...cum ar fi o zona de campie