| emilia21 a întrebat:

Ce indemnizatie primesc femeile care nu au muncit, pentru viitorul lor copil? Sau care au muncit cateva luni, dar nu au 12 luni in cartea de munca.

Răspuns Câştigător
| Ioana05 a răspuns:

Citeste despre cum poti obtine indemizatia pentru copilul tau aici: http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=9936

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr. 148/2005 privind sustinerea familiei, cu md.si compl. ulterioare, art. 1, alin. 1, pentru a primi concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani, trebuie sa fi avut, in cele 12 luni anterioare nasterii, venituri pentru care sa se fi platit impozit pe venit conform Codului fiscal(L.nr.571/2003). De asemenea la alin. 2 sunt prevazute mai multe cazuri care se asimileaza cu alin. 1. Daca nu te incadrezi in vreuna din aceste situatii, atunci nu vei primi concediu si nici indemnizatie pentru cresterea copilului. Numai bine!

| zuzukaeu a răspuns:

Pai cred ca pana la 2 ani se da 200 lei daca nu sa modificat legea.nu ai gasit pe net?