| misteriosul negru* a întrebat:

Cu ce sa-mi hranesc papagalul meu jako spuneti-mi va rog si cum sa-l dezvat sa muste

6 răspunsuri:
| Lora_6439 a răspuns:

Papagalii Jako, ca orice papagli, trebuie hraniti atat cu hrana uscata, cat si cu fructe, oua etc. Ca hrana uscata iti recomand meniul Grand Mix de la Padovan sau meniul pentru papagali africani de la Vitakraft. Gasesti si alte meniuri pentru papagali mari la pet-shop. Daca nu vrei asa, ii poti cumpara separat: seminte neprajite, alune neprajite, grau, porumb etc. si sa-i faci tu amestecul. Hrana cruda poate consta in: mere (fara seminte!), banane, morcov, piersici, caise, pepene... Evita sa-i dai avocado, cartof nefiert sau fructe ce deranjeaza la stomac (para, kiwi, strugure). Evita si mixurile de cruditati (adica nu amesteca tu mar cu banana, cu ardei etc pentru ca poate face indigestie). In afara de acestea ii mai poti oferi galbenus de ou fiert, amestecat cu pesmet. Legat de muscat... sa inteleg ca nu il ai de foarte mult timp. Imveleste-ti mana intr-o carpa sau intr-o manusa si bag-o la el in colivie. Pentru inceput incearca sa-l atingi cat mai putin, apoi din ce in ce mai mult. Cand incearca sa muste vorbeste-i frumos, nu trage mana brusc, si spune-i ca te doare. In maxim 2 saptamani se va obisnui, iar cand ii vei da drumul va veni si pe mana ta. Acum inca e speriat. Daca te pot ajuta cu alte intrebari, imi poti trimite mesaje private.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posed mai nou un Gri African de Congo, Jako cum ii spune europenii. Adora banana - cubulete si semintele - de floarea soarelui. Mananc si mar sau seminte din cutii de mix-uri. Eu l-am luat de micut, nici 3 luni astfel crescaorul mi-a oferit o punga cu hrana de mana (un fel de malai proteic adminsitrat cu seringa). Din pacate nu gasesc aa ceva in Romania, Chico al meu adora seara sa serveasca o seringa umpluta cu malai. rosses_and_love pe Yahoo pentru cine doreste sa vorbim despre Jako. Eu mai am si un Micul Alexander verde. Va salut!

| Lacramioara_Lacrimioara_1977 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună ziua, am văzut ca ați cumpărat un papagal Jako de pui, intenționeaz să cumpăr și eu unul dar mi e puțin frică că este prea mic. Cum v ați descurcat?

| david2345 a răspuns:

Ii poti da hrana uscata de la papagalli GrandMix de la Padovan.
Eu de asta ii dau.
Si ca fructe proaspete. Banana e preferata lor.Sau ii poti da mere, portocale.Dar nu cantitati mari.

| Diana_Dumitrache_1998 a răspuns:

Buna, cat ai dat pe un astfel de papagal?

| djand a răspuns:

Cu mancare pentru papagali de talie mare si fructe, legume.