| TbW a întrebat:

Fratele meu e șofer pe tir pe toată Europa. Peste 2 saptamani vrea sa vina acasa. O sa il bage in carantina 14 zile? Si daca da, la domiciliu sau?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ori se izoleaza singur, ori toti cu el in casa

Articolul 4
(1) La intrarea în țară, pentru protejarea propriilor familii, conducătorii autovehiculelor de transport marfă cu capacitatea maximă autorizată mai mare de 2, 4 tone optează pentru carantinare/izolare, dar nu mai mult de 14 zile, în perioada dintre curse, pentru una dintre următoarele modalități de protecție împotriva răspândirii COVID-19:
a) carantinarea în spații puse la dispoziție de către angajator;
b) izolarea la domiciliu împreună cu toate persoanele cu care locuiesc/se gospodăresc sau singuri, în alt spațiu locativ disponibil;
c) carantinarea la cerere, în spațiile puse la dispoziție de autoritățile administrației publice, cu suportarea cheltuielilor aferente carantinării.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Citeste art.4 din Ordonanta militara nr.4.

| FreddieM a răspuns:

Nu, fratele meu e la fel sofer pe tir. A avut bafta sa vina incarcat pana aproape de casa. A dat datele la vama tipilor de la sanatate si adresa unde va sta in izolare. Acu e la izolare pentru 14 zile, iar sotia merge sa-i duca mancare si cele trebuincioase, bineinteles respectand distanta de siguranta. Are si copil mic, oricum ar fi stat in autoizolament si fara lege, pentru protectia familiei. Asta s-a intamplat vinerea asta. Daca vine cu marfa, scapa de carantina, dar nu poate merge sa stea acasa.(logic) Asa ca trebuie sa aranjeze un loc de stat. Bafta si succes

| Mmaannuu111 a răspuns:

O sa l bage într-un centru de carantină din tara. in niciun caz la domiciliu e suspect de Corona si o sa i facă si analize 100%

| AlexMirel a răspuns:

Sau