| AleXandrul23 a întrebat:

Am o problema cu asa renumitu WINDOWS7 cititi mai intai:
De ieri varianta BETA a noului OS de la Microsoft, Windows 7, poate fi descarcata gratuit. Cerintele minime de sistem sunt:

frecventa procesor 1GHz (pe 32 sau 64 biti)
1GB de RAM
16GB spatiu pe hard
placa grafica cu 128MB de memorie si suport DX9 (pentru interfata Aero)
DVD-R/W
Acestea nu difera foarte mult de cele pentru Windows Vista, astfel toti posesorii de PC-uri care sunt capabile sa ruleze Vista vor putea face upgrade-ul.

PC-ul meu indeplineste tot ce scrie mai sus, insa am o erroare.(numai cand activez AERO)
Ati radeon family has stopped responding and has successfully recovered.Nu inteleg straight face. Cine ma ajuta are funda

4 răspunsuri:
| eugenl a răspuns:

Ca familia Ati Radeon a incetat sa mai raspunda si ca este recuperata cu succes, ceva de la placa video cred, poate n-ai instalat driverul

| AleXandrul23 explică (pentru eugenl):

Pai am instalat tot drivere tot. Am intrat pe site-ul lor oficial dar degeaba. tot asa imi apare. A am uitat sa spun cand dezactivez AERO imi merge dar tot ce face se misca mai greu decat pe xp.

| ahlrh a răspuns:

Cred că te referi cumva la Windows 8? Sau n-am înțeles bine. Că acesta a apărut mai recent,
dar nu e BETA, ci un pre-beta, mai oficial cunoscut ca Windows Developer Preview, nerecomandat userilor de rând.
Dacă chiar te referi la Windows 7, păi atunci n-ai ce face cu o versiune Beta, e absurd!
A apărut de mult versiunea finală(acum 2 ani de zile) + un Service Pack între timp.
Caută Windows 7 SP1 7601.
Încă ceva, referitor la Aero si placa video.
Tu nu ne-ai spus nimic despre configurația hardware a PC-ului tău, așadar eu nu pot să-ți spun decât să faci un update driver-ului video. Mai multe n-am ce sa zic. Succes!

P.S: Dacă te refereai totuși la Windows 8, atunci țin să te anunț că n-are sens să-ți bați capul cu el, de vreme ce nici măcar BETA nu e, și nu e recomandat uzului general!
Poate fi destul de instabil.

| AleXandrul23 explică (pentru ahlrh):

Scuze nu e BETA, chestia aia cu beta am gasit-o ca am dat la ce cerinte are Windows7. Oricum am rezolvat-o mersi oricum :X