| AlexGeorgian1998 a întrebat:

Am trimis un plic cu confirmare de primire prin Posta Romana si dupa 20 de zile mi s-a returnat doar confirmarea pe care scria "expirare termen de pastrare- dest.lipsa domiciliu" fara a mi se inapoia si plicul...despre ce este vorba? Si de ce nu mi s-a inapoiat si plicul?

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ori s-a pierdut (deși nu prea se întâmpla asta).
Ori durează prea mult sa îl aducă inapoi.

| REMiXDJ a răspuns:

Cu chitanta in mana si confirmarea de trimitere te duci la posata la diriginta postei ai explici ca vrei plicul inapoi si sunt obligati sa iti dea plicul daca destinatarul nu a fost acasa si s-a depasit termenul de livrare-pastrare. Daca nu aduc plicul facu xerox la chitante si trimiti reclamatie scris cu confirmare de primire la sediul central Bucuresti - Posta Romana.Pe scurt in scrisoare explici ce s-a intamplat.

| AlexGeorgian1998 explică (pentru REMiXDJ):

Pe mine ma intereseaza ce inseamna acel "dest.lipsa domiciliu" este vorba despre exemplarul 2 a unui pv de contraventie si nu mi-a mai venit inapoi astfel s-a prescris executarea sanctiunii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înseamnă că a stat în oficiul poștal o perioadă și a expirat termenul de păstrare. Destinatarul nu exista la acea adresă sau nu este completă.