| Powerman a întrebat:

Salut, daca se anuleaza o lucrare la bac datorita semnelor la matematica spre exemplu, nu mai pot sustine proba urmatoarele sesiuni, sau notele la celelate materii mai sunt valabile?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ţi se anulează lucrarea pentru semne distinctive, NU este vorba de fraudă ( sau tentativă de fraudă )!
Deci, vei PUTEA să susţi examenul de la Matematică în sesiunile următoare - începând chiar cu cea din Septembrie 2016 happy

De asemenea, poţi solicita RECUNOAŞTEREA celorlalte note ( dacă sunt peste 5 ).

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......cat-si-la/

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz se anuleaza tot bacalaureatul si nu-l poti sustine nici in urmatoarele 2 sesiuni iar cand il vei sustine va trebui sa dai la toate materiile, citez:
"ART.96.(1) Candidaţii care au fost eliminaţi de la o probă, pentru fraudă sau tentativă de fraudă, nu mai au dreptul de a participa la următoarele două sesiuni ale examenului de bacalaureat. Aceştia vor relua integral examenul de bacalaureat, cel mai devreme în a treia sesiune după cea în timpul căreia au fost eliminaţi.
  (2) Candidaţii care au fost înscrişi la examen fără a îndeplini condiţiile legale de înscriere sau care au beneficiat de informaţii, documente sau alte forme de sprijin, obţinute pe cale frauduloasă, care le-au facilitat rezolvarea subiectelor, situaţii constatate de organele în drept, sunt eliminaţi din examen. Dacă frauda este constatată în centrul zonal de evaluare, lucrările sunt anulate şi candidaţii sunt consideraţi eliminaţi din examen.
  (3) În situaţia în care frauda este constatată după încheierea examenului de bacalaureat, comisia de bacalaureat judeţeană/a municipiului Bucureşti modifică rezultatele examenului, în sensul că respectivul candidat este considerat eliminat din examen. Dacă diploma de bacalaureat a fost completată, dar nu a fost eliberată candidatului, ea este anulată.
  (4) Pentru candidaţii aflaţi în situaţia menţionată la alin. (3), cărora le-a fost eliberată diploma de bacalaureat, inspectoratul şcolar propune instanţei de judecată anularea diplomei obţinute în urma fraudei dovedite."