| Stan_Vladutz_1995 a întrebat:

Salut, m-au oprit controlorii astăzi in RATB si cardul nominal expirase ieri ..am uitat. Cardul mi-a fost confiscat ..si nu am de gand sa plătesc nici o amendă pentru asa ceva. Mentionez ca am refuzat legitimarea. Pot merge sa imi fac alt card nominal/abonament?

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Iti poate lua datele de pe el si iti va veni amenda cand vei dori sa platesti impozitul. Cel mai bine e sa nu prezinti nici un act, card, cand stii ca ai uitat sa pui calatorii

| ywar a răspuns:

Lumea nu mai foloseste cardul nominal. Acel card este un badge, care lasa date despre tine cand validezi. Badgeul de la serviciu este si acela spre a oferi informatii despre traseul angajatului. Mai multe nu spun. Lucrez intr-o institutie cu statut mai special si stiu destul de multe lucruri in domeniu. Revin.
Cumpara-ti un card nenominal pe care iti pui calatorii, abonamente etc.
Cat despre controlori, ce sa le faci? Tine cont ca majoritatea sunt fosti responsabili de garaje, femei de serviciu, recidivisti, paznici, gestionari de magazii carora regia le-a propus acest targ de camatari pentru un ban in plus. Mai spun doar atat: in capitalele civilizate, transportul este gratuit.

| eu02 a răspuns (pentru ywar):

Am patit si eu ceva asemanator in weekend, am avut mai multe drumuri de facut, ma grabeam si am zis ca daca tot merg doar trei statii sa nu mai validez, cand merg mai multe il validez, dar fix acum bineinteles ca a urcat controlul. Le-am zis ca ma grabeam si am uitat sa il validez, eram pe telefon, dar am facut prostia sa le dau cardul si am vazut pe tableta aia ca i-a aparut amenzi 0, m-a si intrebat ca n-am avut amenzi in ultimele 6 luni si ca nu mi-am mai incarcat abonamentul de mult, dar ca il validasem azi cu cateva ore in urma, i-am zis ca da (desi nu inteleg ce relevanta avea ca nu am mai avut amenzi sau ca nu mai incarcasem abonamentul) bla bla, mi-a zis ca nu conteaza ca de cateva luni s-au schimbat, bla, ceva de societate, bla, n-am inteles ce tot zicea. I-am zis ca ma grabesc, au coborat cu mine in statie, intentionam oricum sa plec - nu mi-am dat seama ca ei au datele de pe buletin in sistem. Mi-a zis ca e 250 lei amenda pe loc, i-am zis ca nu am bani, si a zis ca vine dublu acasa - am zis ca abereaza ca nu mi-au facut proces verbal nici nu au cerut buletinul, dar apoi am intrat pe net si am vazut pe mai multe forumuri ca au datele din buletin in sistem si iti pot trimite amenda acasa. Si atunci m-am panicat pentru ca nu am nici macar proces verbal ca sa platesc jumate - am inteles ca atunci cand vine acasa daca nu e semnat practic atunci ai luat la cunostinta, si conform site-ului STB ai 15 zile sa platesti la jumatate - doar ca mi-e frica sa nu fi facut ei proces verbal si sa il semneze la vrajeala - asta bineinteles ca nu accept, dar nici nu am chef sa merg la avocati si judecatori, timp si bani pierduti aiurea. Dar la ce te referi, ywar ca lumea nu il mai foloseste? Eu am cardul nominal si il folosesc acum cu incarcare, dar inainte il foloseam in studentie pentru abonament, si este nominal pentru ca il faceam cu reducere de student si aveau nevoie de carnetul de student. Daca imi aduc bine aminte au cerut si buletinul cand l-am facut, am schimbat buletinul de atunci, intr-adevar, insa CNPul este acelasi.
Am fost la un tonomat din ala de reincarcare si dna de acolo nu a stiut sa ma ajute, a zis ca nu le apare lor in sistem nimic legat de validari sau amenzi (nu stiu daca e adevarat), mi-a dat un numar de telefon de la biroul de control si a zis sa ii intreb pe ei, am sunat si mi au zis ca nu apare nicio amenda pe linia tramvaiului unde am fost in ziua in care am fost, dar nu stiu daca sa ii cred pentru ca nu mi-a cerut nici numele nici id-ul de pe card. Si mi-a zis ca nu are cum sa imi dea amenda daca nu mi-au cerut buletinul, i-am spus ca poate mi-a zis controlorul asa ca sa ma sperie, si dna de acolo a zis ca e posibil. A ramas ca ii mai sun iar peste cateva zile sa verifice iar. Chestia e ca pe buletinul vechi aveam adresa de la tara si postasul cam intarzie cu plicurile.

| ywar a răspuns (pentru eu02):

Sa delimitam putin lucrurile...
Controlorii STB cer cardul unor persoane mai curatele, mai putin fioroase. Daca erai taiat/taiata pe fata, cu ceafa groasa si eventual 2-3 tatuaje, nu mai erai controlat. Eu am sofer si ma ia, ma duce si nu am nevoie de abonament. Insa..in weekend cand am timp ies si ma plimb, dar si atunci nu-mi place sa folosesc mijloacele de transport, preferand mersul pe jos.
Vorbind strict de card... acel card are un cip, in care sunt "inmagazinate" date de identitate, in cazul in care optezi pentru cardul nominal. De fiecare data cand validezi, in softul aparatului vor aparea toate "evenimentele" de validare, printre care. ghici... si numele tau si ora la care ai validat. De aici se pot obtine foarte multe date si de ce nu? cineva poate sa-ti faca si programul. Defect profesional, ce sa-i faci? Paranoia de babeta. Am un serviciu cu regim special, aproape militarizat si coordonez un intreg departament tehnic. Dar nu despre asta e vorba.
La cardul nenominal ai acelasi cip, dar. codul acela din cip nu are informatiile din spate cu nume, prenume, data nasterii, localitatea, numarul de la pantof, decate ori o faci etc... glumesc.

| eu02 a răspuns:

Buna! Ai primit vreo amenda din octombrie?