| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare destul de serioasa, eu fac liceul in Romania si trebuie sa ma mut in Germania, dar eu nu stiu limba germana. Caut in orasul Hanovra un liceu de romani. Eu doresc sa fie cel putin la fel de bun ca cel din tara, sunt la un liceu de informatica la mate-info intensiv info, as putea sa gasesc?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu exista! ---- sistemul educational din Germania impune o cunoastere aprofundata a limbii germane si o buna capacitate de operare cu terminologia specifica materiilor studiate. Gymnasium – este echivalentul liceului romanesc. Dureaza 5-6 ani dintre care ultimii 2 sau 3 ani sunt ani pregatitori in vederea examenului de absolvire (Abitur) si admiterii in invatamintul superior.La unele dintre acestea se poate sustine bacalaureatul international.

p.s. Daca te muti in Germania cu parintii, statul iti ofera cursuri de limba germana chiar daca esti incepator.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Buna asta cu liceu romanesc in Germania. Da ce e Germania? colonia romaneasca sa aiba predare in limba romana?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Din anumite motive trebuie sa plec din tara si doresc sa continui un liceu in care pot sa invat si programare. E destul de ciudat la ei din cate vad...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Inveti germana si pe urma urmezi ce liceu vrei tu

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti la liceu de informatica in Romania, dar atit de naiv (ca sa nu zic PROST) incit ai impresia ca in Germania gasesti liceuri romanesti asa, cate unul la fiecare colt de strada eventual? Si mai ales unul de info care sa rrrrupa stilul.