| popmirgea1999 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati.

Acum o luma mi-am cumparat o pereche de adidasi din piele si ma cam jeneaza in spate+ ca mai ma si strang un pic.(am umblat doar de vreo 5-6 ori cu ei pana acuma)

AM auzit ca daca ii bag in congelator se largesc si se inting, e adevarat?

Cam cat trebuie sa-i las in congelator?

Mai ziceti-mi voi niste solutii daca stiti. Ms mult

3 răspunsuri:
| ceaiuldetei a răspuns:

Corect, în congelator ți se vor strânge și mai tare, așa că, să nu faci prostia asta.

Ce aș putea să îți recomand:

Ia o cârpișoară pe care să o înmoi în niște SPIRT (da, nu râde : ) că se practică și e și ieftin).

Umezește bine pe INTERIOR (nu pe exterior, că deranjezi materialul) și apoi încalță-te cu ei.

Se mai folosește oțetul, dar scapi de miros mai greu.

Chiar și folosind oțetul, tot va trebui să te încalți cu ei (dar să nu ieși pe-afară), de probă (una sau mai multe). În casă nu râde nimeni de tine.

În ambele variante, să faci niște 13-14 prin casă (e o expresie - : ) când ești agitat și n-ai astâmpăr și mergi de colo-colo nestând locului deloc), adică să mergi (înainte și înapoi, dacă preferi), prin casă.

Să nu uiți să umezești bine cârpișoara.

Succes.

| CorneliaC a răspuns:

In congelator se strang si mai tare.

| ShopSport a răspuns:

Ideea cu congelatorul este sa bagi o punga cu apa in ei (trebuie sa te asiguri ca apa nu poate curge din punga). Prin inghetare, apa isi mareste volumul, astfel forteaza pielea sa se intinda. Avand in vedere ca pot aparea consecinte nedorite, nu recomandam aceasta metoda.

Recomandam sa folosesti un calapod de cizmarie, ce iti poate largi incaltamintea.

www.shop-sport.ro