| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum ziceti ca trebuie procedat? Cand te invita cineva pentru o alta zi (sa zicem azi pentru sambata de exemplu), in ziua respectiva, cand ar trebui sa va vedeti, cine ar trebui sa confirme ca va vedeti? Persoana care a lansat invitatia sau cea invitata?
Adica persoana care a lansat invitatia sa zica: Ne mai vedem astazi? Sau cea invitata: Pot veni, ne mai vedem astazi?
Sper ca s-a inteles. happy

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Persoana care a facut invitatia, daca este una serioasa, nu are ce sa mai confirme, din momentul in care i s-a spus ca da. Eventual daca cea invitata a spus, "vedem", "daca nu am treaba" bla, bla, ar fi frumos sa dea un mesaj in ziua respectiva in care intreaba daca a ramas valabila "oferta". Daca persoana care invita nu s-a prezentat si nici nu a anuntat nimic, inseamna ca nu a fost indeajuns de interesata incat sa mai apara, pentru ca orice motiv ar fi avut, nu scuza nefolosirea celor 10 secunde necesare sa anunte dinainte chiar si printr`un simplu mesaj.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mare dilema ai, care apuca primul

| Adry05 a răspuns (pentru suntserios):

Ma gandeam ca e o regula. Ca am trecut prin 2 situatii de genul, am fost invitata si in ziua respectiva n-am auzit nimic de la respectiva persoana si nu stiu daca ar fi trebuit sa zic eu ceva in ziua respectiva si de aia nu s-a mai desfasurat.

| Crackman a răspuns:

De regula este bine sa dai un mesaj si intrebi daca s-a schimbat ceva. Dar nu stiu acum depinde este posibil tu sa primesti mesajul sau tu sa il trimiti, nu este o regula.

| Caro34 a răspuns:

Pai, cine a facut invitatia, nu are ce sa mai confirme fiindca el a invitat. Confirmarea vine de la cel invitat! Exista o exceptie: daca cel care a invitat nu se poate prezenta, atunci trebuie sa spuna motivul si ca invitatia ramane pe alta data si trebuie sa respecte cuvantul dat. Ce inseamna confirmare? "Iti / Va multumesc mult pentru invitatia ta / dvs. din data X, ora Y! Ma voi stradui sa fiu punctual/a! O zi/dupa-amiaza/seara placuta!" Dupa ce invitatia s-a sfarsit si ne pregatim de plecare, multumim inca o data pentru tot sau o mai putem face la tel! Numai bine!

| Viitorulapropiat a răspuns:

Păi ăla care a dat invitatia nu mai are rost, cel invitat trebuie sa-l anunte.