| anonim_4396 a întrebat:

Heii, TPU! Am si eu o intrebare pentru cei ce stiu despre ACTA!
Azi a fost votul decisiv mi se pare si vreau sa stiu daca o sa se activeze sau nu pana la urma ACTA!

Funda + Voturi :*

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

A fost respinsa total, in Europa nu se va aproba ACTA.

| becka133 a răspuns (pentru CristianCRS):

Mersii mult. Deci pot sa descarc filme si muzica. poze etc fara sa primesc pedepse?

| CristianCRS a răspuns (pentru becka133):

Da poti downloada linistita tot ce vrei, cum ai downloadat si pana acum happy, daca se intampla sa fie cineva pedepsit cel mai probabil sunt cei care pun materialele pe net sau au diferite site-uri care au continut piratat.

5 răspunsuri:
| MonterDoc a răspuns:

Dap..esti total in siguranta ai fost numai 16 voturi pentru. restul impotriva
big grin

| becka133 a răspuns:

Ok, multumesc anticipat happy

| CristianCRS a răspuns (pentru becka133):

Cu mare placere, e bine de stiut ca in Romania ca in orice alta tara exista o lege impotriva pirateriei pe internet care suna cam asa : Legea 8/1996 modificată şi completată: "Art. 1398. - Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 4 ani sau cu amendă punerea la dispoziţia publicului, inclusiv prin internet sau prin alte reţele de calculatoare, fără consimţământul titularilor de drepturi, a operelor sau a produselor purtătoare de drepturi conexe ori de drepturi sui-generis ale fabricanţilor de baze de date ori a copiilor acestora, indiferent de suport, astfel încât publicul să le poată accesa în orice loc sau în orice moment ales în mod individual." Asadar noi utilizatorii care preluam informatia nu intram sub incidenta legii, noi doar luam ce se gaseste deja pe internethappy, in schimb ACTA pedepsea tot si incalca si multe drepturi ale omului si nu mai exista dreptul la intimitate si anonimat, eram monitorizati 24 din 24 pe laptop, calculator sau telefon, tocmai de asta a fost si respinsa categoric.