| Hania_Serar_1990 a întrebat:

Am o intrebare ceva mai ciudata! Daca ma intalnesc cu un urs in padure am voie sa il omor? Sau o sa am probleme legale dupa?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu ai voie, pentru aceasta este nevoie de autorizatie de vanatoare. Fapta ar constitui infractiune, conform L.407/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.42.(1) Constituie infracţiune de braconaj şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă:
  a)vânătoarea fără permis de vânătoare, cu excepţia cazurilor prevăzute la art. 32;
  b) vânătoarea fără autorizaţie de vânătoare legală;"
In plus, pe langa pedeapsa penala, ar trebui sa platesti o despagubire de 40.000 euro.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca il omori sa iti salvezi viata nu ai sa ai probleme

| minrest a răspuns:

Dacă îl omori când te aperi, da, dar se face o ancheta foarte serioasa ca sa stabilească exact împrejurările. Dar eu nu cred ca îl poți omora.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Daca il omori cu mainile goale, fara arme, ai voie.

| daassh a răspuns:

Nu pentru ca sunt ocroti prin lege.

| KraddyQ a răspuns:

Daca un tigan te vede pe drum are voie sa te omoare?

| Azzizz a răspuns (pentru KraddyQ):

Nu.dar daca tu il vezi pe el ai voie

| sweetphilosophy a răspuns:

Intrebarea reala este de fapt. care pe care o sa omoare?