| violeta02 a întrebat:

Am o intrebare :cine doreste ca Moldova si Romania sa se uneasca la fel cum erau in trecut? de ce?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Pai sunt mai multe cauze pentru care se doreste unificarea. Afara de sentimentele patriotice mai mult sau mai putin meschine sau chiar sincere cum cred ca le am eu insumi.Revenind la pragmatism, in principal moldovenii doresc intrarea in UE ca sa scape (in viziunea lor ) de saracie, avand acces liber in piata de munca vest europeana. Cetatenii din Romania in granitele de astazi, doresc un granar puternic, ceea ce era pe vremuri Basarabia.In plus, eu personal, am avut terenuri in Basarabia, as deveni proprietar. Mai sunt insa si cauze de natura geostrategica. Daca ne gandim mai clar, Basarabia nu este numai ce apare acum pe harta. Ea cuprindea si judetele (foste) Ismail si Cahul, care intregeau iesirea noastra la Marea neagra si Delta integrala.Asa cum au fost. Nemaivorbind de zona pe care rusii o vor controlata de asemenea de ei :Transnistria.
Daca va uitati mai bine la harta Romaniei Mari, o sa mai gasiti si Bucovina de nord. Nu mai vorbesc de controversata zona a Dobrogei de sud, acum la bulgari.Impartirea lumii asa cum este acum, va fi permanent un focar de conflicte. Poate asta s-a si dorit. Intrarea noastra in UE ne impiedica sa facem revendicari de teritorii.Procesul este supercomplicat, dar poate ca acum sa fie un moment prielnic. V-am zis totul pe 'sleau' caci sunt urmasul Romaniei Mari. De dupa 1918. Daca va uitati la acea harta, cine o mai are: ne invecinam la nord cu Polonia si fosta Cehoslovacie, cu Rusia, la est cu Rusia, la sud cu Bulgaria si la vest cu Ungaria si fosta Jugoslavie.
Mai stiu copii copiilor nostri astea?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Avem destule problme si noi, nu mai e cazul sa mai luam si de la altii sau sa ne punem rusii in cap

| sublime89 a răspuns:

Eu mi-as dori sa se uneasca pentru ca asa ar fi normal sa se intample. Acelasi popor, vorbitor de aceeasi limba, ar trebui sa traiasca in aceeasi tara. Daca Romania s-ar uni cu Moldova s-ar face o dreptate istorica.

| 0x11111051 a răspuns:

Nu doresc. Moldova e stat independent si suveran. Este stat aparte cu Constitutia s-a.

| Fatayou a răspuns:

Am o părere PRO și CONTRA.
PRO:Mi-ar plăcea să ne unim fiindcă acolo domnitorii s-au luptat împotriva dușmanilor, și-au apărat patria ca nouă în prezent să ne fie bine, numai că din păcate nu e așa.
CONTRA:Eu n-aș vrea să ne unim deoarece populația este rusificată.Nu ați observat că moldovenii au mai mult accent rusesc?

| violeta02 explică (pentru Fatayou):

Asta e si drept caci sunt moldovanca si multi au accent rustic dar mama mea a fost odata in Romania si a doua zi vorbea romaneste si sa-ti zic drept nici nu-mi place limba rusa

| Fatayou a răspuns (pentru violeta02):

După cum am menționat sus, populația este rusificată. Moldovenii vorbesc mai mult rusește deoarece rușii s-au mutat la noi, deci nu îi mai putem numi români.

| Costas_Camelia_1976 a răspuns:

Eu sunt jumate romanca si jumatate moldoveanca si vreau neaparat ca Romania si Moldova sa se uneasca ca inainte pentru ca face parte din acelasi pamant si as vrea sa imi vad si eu rudele!

| CrissNico a răspuns:

Eu sunt romanca si imi doresc din tot sufletul sa se uneasca Romania Cu Rep.Moldova, deoarece suntem toti din acelasi neam si avem acelasi pamant dar na' ce imi doresc eu nu poate schimba cu nimic situatia actualahappy
Totusi sper ca intr-o zi se vor uni happy

| violeta02 explică (pentru CrissNico):

Eu sunt moldovanca si tot asta imi doresc

| 3amthinking a răspuns:

Eu as vrea foarte mult sa ne unim cum am fost odata! Ar fii foarte frumos! Totusi suntem acelasi popor, vorbim aceeasi limba si avem acelasi pamant! happy happy happy happy

| xAudCulorix a răspuns:

Nime