| anonim_4396 a întrebat:

Am un vecin care are doua caprioare in curte. Nu stiu exact de unde si cum. E legal sa cresti caprioare in captivitate?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal doar daca are autorizatie in acest sens, de a creste animale salbatice.

| KodrutZ a răspuns:

E asa de greu sa il intrebi? Il rogi sa iti dea/vinda si tie una. Daca zice ca nu, il intrebi frumos de unde le are si daca poti sa mergi sa iei si tu. Posibil sa le fi prins prin padure la o vinatoare ceva si sa aiba grija de ele. Asa de exemplu un unchi al meu a avut o caprioara pe care o gasise cu piciorul rupt, a avut grija de ea, si a eliberat-o inapoi in padure dupa aia.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Da, nu am vorbit niciodata cu el si eram doar curioasa laughing.

| UnBroken2016 a răspuns:

Are 2? Fii fata desteapta si ameninta-l ca de nu iti da una te duci la politie.

| blaxy a răspuns:

Nu este legal.cel putin din cate stiu eu.cred ca trebuie sa anunti autoritatile competente.o sa vina si o sa verifice.

| MoonWolf a răspuns:

Posibil

| MariMaria14 a răspuns:

Nu este legal.