| anonim_4396 a întrebat:

As avea asa o intrebare, din punct de vedere legal, eu am voie sa ma imbrac intr-o uniforma de capitan de vas cu toate insignele si gradele cusute pe uniforma?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dreptul sa te imbraci dar nu si sa folosesti calitatea atribuita de uniforma, conform Codului penal ai putea fi acuzat de uzurparea de calitati oficiale, citez:
"ART.258.Uzurparea de calităţi oficiale
(1) Folosirea fără drept a unei calităţi oficiale care implică exerciţiul autorităţii de stat, însoţită sau urmată de îndeplinirea vreunui act legat de acea calitate, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta funcţionarului public care continuă să exercite o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, după ce a pierdut acest drept conform legii.
(3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) au fost săvârşite de o persoană care poartă, fără drept, uniforme sau semne distinctive ale unei autorităţi publice, pedeapsa este închisoarea de la unu la 5 ani."

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Inseamna ca nu pot folosi insignele si simbolurile de capitan de vas, ci doar uniforma cu chipiu fara simboluri?

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica, te poti imbraca asa, pentru distractia ta, dar nu te poti da drept capitan de vas. Simbolurile nu sunt prevazute separat, in articolul de lege citat de Ioandelasal.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti folosi nici uniforma, reciteste al.3.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În afara faptului în care ai aprobare, nu. Însemnele militare nu pot fi purtate decât dacă ai primit acest drept.

| Bantichi11 a răspuns:

Din punct de vedere legal...da, poti