| liviu00 a întrebat:

Ati auzit declaratia lui patapievici aparuta in presa spaniola?
Patapievici : "Apropo, stiu din surse sigure ca lui Basescu i-a fost oferita o caseta cu Mircea Geoana facandu-i-se sex oral si a refuzat sa o foloseasca impotriva lui. Este un om cinstit, credeti-ma".
Vi se pare normal ca directorul Institutului Cultural Roman sa dea astfel de declaratii?

UPDATE: ICR a dat un comunicat de presa conform caruia au aparut erori in traducere.

Răspuns Câştigător
| Linda a răspuns:

Atunci era grozav daca nimeni nu amintea nimic de casete compromitatoare. Daca spui ca ai asa ceva dar nu vrei sa folosesti, e aproape ca si cum ai folosi.

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nimic din ce a aparut in presa cu privire la directorul ICR nu mi se pare normal. Daca aceasta declaratie ar veni de la Vanghelie ar fi una, insa venind de la Patapievici arata multe. Poate romanii se vor convinge vreodata ca pentru a fi un reper cultural nu e suficient sa vorbesti elevat, sa te imbraci ciudat si sa iti tragi o frizura hitlerista. De altfel observ ca temele sexuale isi fac tot mai des aparitia in discursul sau, ceea ce ne duce cu gandul la anumite frustrari, ceea ce sincer nici nu m-ar surprinde.
Eu as traduce foarte simplu declaratia lui: Basescu a cautat si el o caseta, nu a gasit-o si atunci s-a gandit sa insinueze ca ar detine-o. Si pentru ca declarand singur acest lucru ar fi fost luat peste picior, s-a gandit sa i-o paseze unui om de cultura, mult mai credibil in astfel de teme. Cum oamenilor de cultura nu le place rahatul, un director de Institut Cultural numit politic este cel mai potrivit. Probabil singurul impediment a fost nevoia de a folosi expresia "sex oral", pe care Patapievici ar fi fost in stare sa o inlocuiasca cu o filosofie extinsa pe trei-patru pagini, de pierdea publicul esenta scotocind prin dictionare.

April
| April a răspuns:

Nu stiu nimic despre declaratia lui Patapievici.Imi amintesc, insa acum, ca cineva i-a pus o intrebare lui Basescu inainte de alegeri:
"Veti folosi caseta, pe care se spune ca o detineti, impotriva rivalului dumneavoastra?"
Iar Basescu a tacut o clipa si apoi a raspuns ferm:"Niciodata!"

"

| remus a răspuns:

Nimic nu este exclus din partea prostanacului, avand in vedere prostitutia politica, cinste D-lui Basescu, a dat dovada ca este cinstit, sa nu uitati FIECARE PASARE PE LIMBA EI MOARE.

| liviu00 explică:

@myckey
Pai a aparut in cotidianul spaniol Lavanguardia.
UPDATE: ICR a dat un comunicat de presa conform caruia au aparut erori in traducere.

| liviu00 explică:

@april
Eu am niste semne de intrebare:
1. Daca nu aveau de gand sa foloseasca filmuletul, de ce a amintit de el? De fapt basescu deja s-a folosit de filmulet, incercand sa scoata in evidenta ca el nu santajeaza. Altfel, repet, nu ar fi amintit de filmulet. Oricum miscarea este foarte bine gandita, fara indoiala.
2. Publicarea filmuletului ar fi fost benefica oare lui basescu? Sa luam in considerare faptul ca filmuletul cu basescu lovind un copil n-a avut efectul dorit asupra lui basescu, ba mai mult, a intors si mai multi oameni impotriva lui geoana.
3. Filmulete compromitatoare cu candidati la presedentie nu se gasesc la orice colt de strada. Crezi ca basescu a intrat in posesia lui GRATIS? Oare de cine a fost realizat filmuletul, daca exista?

| liviu00 explică:

@miletyn
Calmeaza-te...
Am reformulat o stire aparuta in presa. Dupa cum vezi, in comentariul de la 16:12, am facut un UPDATE, scris mare. Nu-l omite...

| liviu00 explică:

@miletyn
Nu aflasem despre dezmintirea respectiva la momentul la care am pus intrebarea. Update-ul l-am facut la momentul cand am aflat de comunicatul icr.
Poate am gresit ca am pus intrebarea, nefiind decat o sursa si anume publicatia spaniola. Insa nu poti spune ca am fost rau-intentionat, de vreme ce nu am mintit. Am spus ca declaratia a aparut in presa spaniola si chiar a aparut.
De asemenea, am cerut parerea. Puteai sa spui frumos: "Nu mi se pare credibila sursa, e posibil sa fi fost minciuni in ziar."
Asadar poate ai inteles acum de ce mi se pare aiurea reactia ta.

| maria a răspuns:

Da, am citit-o pe net... oare la cata decadere vom mai asista?!? Sunt dezamagita de domnul Patapievici. Suntem un popor cu multi "purtatori de cuvant", fie ca vrem, fie ca nu. Cand o sa ajungem sa ne preocupam si sa transpunem in fapte "ideile noastre glorioase", incat fiecare dintre noi, in domeniul sau sa-si faca foarte bine treaba?! altfel vom fi in continuare sacrificati - si multi dupa noi, multe generatii de sacrificiu. Aveam alte pretentii de la el ( de la Patapievici), peste tot in lume sunt scandaluri de toate felurile in campaniile electorale, dar la noi, intrec limitele decentei, ale bunului simt, de ambele tabere.Pacat de soarta noastra. Nu avem buget aprobat, nu avem Guvern format, dar avem multe rautati de imprastiat. Cand ne vom opri?

| myckey a răspuns:

Unde ai vazut sau ai auzit asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia posteaza tu, raspandacule, dovezile pe care le poti prezenta aici in sustinerea afirmatiilor tale, demonstrandu-ne totodata credibilitatea pe care, sunt sigur, nu ti-o acorda nimeni...; si ca sa nu te ostenesti sa ma-ntrebi de ce nu prezinti credibilitate am sa-ti spun ca raspandacii fac parte din categoria surzilor care, "au auzit ca un mut a spus ca un orb a vazut pe un schiop alergand dup'un iepure mort" (e o zicala din batrani de care ar trebui sa tii seama)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit pe realitatea.tv, postarea unui cetatean, fost coleg de facultate cu Geoana, care zicea ca acesta ar fi violat o fata in studentie si parintii l-au salvat. Geoana era coleg de camin cu acest cetatean. O fi adevarat, n-o fi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liviule, uite care-i treaba, eu sunt in stare sa ma calmez la fel de repede pe cat de R/D m-aprind, dar tu trebuie sa recunosti ca nu trebuia sa mai raspandesti o informatie care, pe de o parte o aveai din auzite iar pe de alta parte -si cu atat mai mult- aveai cunostinta si acea dezmintire la care faci trimitere; eu am catalogat gestul tau ca fiind o incercare tardiva, insa cu destule sanse, de manipulare subliminala, facut cu scopul de a modifica parerea/impresia oamenilor despre fiecare dintre personajele in discutie si nu pot fi de acord cu asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liviule, uite care-i treaba, eu sunt in stare sa ma calmez la fel de repede pe cat de R/D m-aprind, dar tu trebuie sa recunosti ca nu trebuia sa mai raspandesti o informatie care, pe de o parte o aveai din auzite iar pe de alta parte -si cu atat mai mult- aveai cunostinta si de acea dezmintire la care faci trimitere; eu am catalogat gestul tau ca fiind o incercare tardiva, insa cu destule sanse, de manipulare subliminala, facut cu scopul de a modifica parerea/impresia oamenilor despre fiecare dintre personajele in discutie si nu pot fi de acord cu asa ceva.