| anonim20155 a întrebat:

Buna,

Am o intrebare la voi.
Ieri am dat testarea medicala la Scoala de Soferi si am picat-o pentru ca nu vad bine, (evident nu am mai intrat la testarea psihologica) nu am vazut literele alea de la panou. D-na doctor mi-a recomandat sa merg la clinica ei pentru consult si tratament care are parteneriat cu scoala de soferi. Ce intrebare am la voi. Data viitoare pot reveni sa dau testarea medicala cu reteta fara sa mai ma uit la acel panou la acele litere si pot fi admis la testarea medicala? ca sa pot continua scoala de soferi? Sau ma va pune din nou, daca imi pun ochelari sau letinle de contact e imposibil sa rezolv asa repede. Ma pot duce si sa scap acum ca a constat ca nu vad bine la distanta la acel panou?
Va multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa-ti faci ochelari si cu acestia te vei prezenta iarasi la testarea medicala si vei fi declarat apt. Fara ei nu vei trece de testarea medicala.

| anonim20155 explică (pentru Ioandelasal):

Pai dureaza, nu se fac aaa imediat cat bati din palme totusi sa fim realisti. Nu e aaa simplu, nu traim in Germania.

| KodrutZ a răspuns:

Gizas! Mosule, tu ai +/-10 dioptrii? Tu iti dai seama ca esti un pericol public la volan daca nu vezi cum trebuie? Tu gindesti un pic? Cum adica sa dai testarea fara sa te uiti la panou? Si la examen ii zici politaiului "Mai fac dreapta sau ajunge? Ca stiti, eu nu prea vad..."

| anonim20155 explică (pentru KodrutZ):

Aberezi, pericole publice sunt golanii aia care beau si sunt teribilisti. Cred ca 95% dintre accidente sunt cauzate de tineri intre 18 si 35 de ani care beau sau accelereaza fara sa se asigure crezandu-se mari piloti. Si nu de cei care nu prea vad bine si sunt ponderati si foarte prudenti. Sunt persoane cu ochelari sau care nu vad bine si conduc foarte bine pentru cultura ta generala. Nu stiu ce doptrii am ca acum m-a depistat, eu nu am panouri in casa sa ma uit zilnic sa ma testez ca nu sunt nebun. Vad bine dar nu si litere mici cat unghia de la 7 metri.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim20155):

Aberez pe naiba. Uite, eu trec testul cu ambii ochi, insa daca as vedea cu amindoi cum vad cu stingul nu as putea conduce nici 1 kilometru cred fara sa dau peste careva. Daca nu ai vazut suficient la panou fara ochelari, treaba e groasa. Posibil sa te incadrezi cu ochelari, dar gindeste-te ce faci in momentul in care ti se aburesc ochelarii sau sa zicem ca iti cad de pe nas.

| Kisses a răspuns:

Trebuie neapărat sa Îți faci ochelarii, altfel nu te trece mai departe, o rețetă de aia si-ar face-o oricine și fără sa mai dea comanda de ochelari, mai bine Îți faci ochelarii și îi porti atunci când conduci

| anonim20155 explică (pentru Kisses):

Ochelarii poţi să-i faci într-o săptămână dar e de umblat foarte mult zilnic dar în general nu reuşeşti. Înseamnă să mergi exagerat de mult. Deci, al putea să trec de vizita medicală cu reţeta respectiva nu urmând ca să-mi fac ochelari sau lentile de contact curând.