| MaliceThemen a întrebat:

Buna!
Am o intrebare legata de declaratia COVID19.
Pot merge la parintii mei chiar daca nu au 65 de ani sa-i ajut cu niste cumparaturi?
Ambii au 56 de ani si unul dintre ei este foarte predispus avand probleme cardiace iar mama mea a fost izolata 14 zile afland la inceputul carantinei o colega de birou are testul pozitiv COVID19 dupa moartea tatalui ei.
Va rog, am nevoie de raspunsuri serioase.
Multumesc frumos!

3 răspunsuri:
| goguPatent a răspuns:

Exista un punct special in declaratie care zice ca poti sa te deplasezi pentru îngrijirea bătrânilor

| AnDrewV a răspuns:

Da.
La declaratie, scrie motivul deplasari.
Acolo bifezi casuta in dreptul in care scrie """"motive justificate, precum îngrijirea/ însoțirea unui minor/copilului, asistența persoanelor
vârstnice, bolnave sau cu dizabilități ori deces al unui membru de familie"""