| Sofimari a întrebat:

Buna!
Am o si eu o intrebare : In cazul in care 2 persone sunt impreuna, se iubesc si doresc sa aiba o relatie este vreo problema legala/penala in cazul in care fata are 17 ani si baiatul 29 ani?
Va rog sa răspundeți doar daca stiti raspunsul.
Va mulțumesc!

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema legala, daca relatiile sunt de comun acord.

| Liviu a răspuns:

Iar eu ma simt cam pedo'bear' cand ma uit la o tipa de 20 de ani...uf, si eu am aproape 27 laughing p.s pasarica tanara, face barbatu tanar, da-i bataie

Răspuns utilizator avertizat
| Emilian65 a răspuns:

Nu pot avea probleme cu legea.

| SG1995 a răspuns:

Da, fata e minoră.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Conform codului penal nu este nici o problema din punct de vedere penal. Este pedepsita o relatie cu un minor doar in cazurile prevazute de art. 220, 221 cod penal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea da. e cât se poate de penalã.

| Sofimari explică (pentru anonim_4396):

I se poate intampla ceva bărbatului daca fata este de acord? Au o relatie normala doar ca este aceasta diderenta de varsta.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Sofimari):

Lui nu. Tie da. S-ar desparti de tine daca stie ca pui astfel de intrebari pe un site ca ãsta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine ti-a spus?

| anonim_4396 a răspuns (pentru nimportequi):

Și ți se pare normală o relație între o copilă de 12 ani și un bărbat de 25 de ani?

| mihaicelsfant a răspuns:

Tu cati ani ai?

| Doja a răspuns:

Ei pot avea relatie peste 15 ani, cu mentiunea ca lucrurile oficiale sa fie autorizate de parinti sau tutorele legal al minorului.

Problema de etica vina datorita diferentei de varsta. In acest moment in timp tinerii de 17 ani au (in majoritate) maturitatea unor copii de 10 de acum 30 de ani... si te gandesti asa.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Diferenta asta este absurda. Inca 5 ani si individul era de doua ori mai mare decat fata.

| barosanu69 a răspuns:

Pedofil nenorocit

| Ioana803 a răspuns:

Draga mea,

nu stiu daca esti tu acea persoana de 17 ani sau nu, dar sa zicem ca cel mai indicat ar fi ca acea persoana pentru aceasta varsta sa invete sa scrie si sa stie cum sa se descurce in viata.

Legal, nu... nu ar fi. Poate cei 2 se inteleg de minune, dar daca sa zicem parintii fetei afla ca au existat contacte sexuale intre cei 2 si nu sunt de acord, probleme pot aparea destule.

Eu una personal, nu am nimic in legatura cu diferenta asta de varsta atat timp cat cei 2 se iubesc, dar parerea mea e ca astfel de relatii... putine sunt care sa si reziste.

Pentru ca daca baiatul are 30 de ani, pentru el e momentul in care vrea sa isi intemeie o familie, pe cand fata la 18 ani... inca copilareste, vrea sa aiba prieteni si sa aiba parte de distractii (nu sa creasca copii).

Dar asta e strict parerea mea.

Sa incerce, dar sa aiba grija de viata ei, e scurta si merita traita, nu sa ti-o strici de la o varsta frageda.

| Andron_Alberto_1989 a răspuns:

Da deoarece fata este inca minora