| adrianelisei01 a întrebat:

Buna seara. Acum 2 zile, fiind in parcarea magazinului Penny Market, o masina in dreapta mea mare, a parcat urat, pe diagonala, iar cel in spate destul de aproape de mine si eu dand in spate, l-am lovit putin cu portbagajul in usa pe ala parcat de-a lungul. M-am uitat putin din masina, nu am vazut prea mare lucru, nu m-am uitat prea atent la el si am plecat acasa. Pe drum am parcat intr-un loc sa ma uit atent. O mica urma de spartura, zgarietura si hasaiala de culoarea masinii lui dar destul de greu sesizabila... la el poate o fi mai rau, nu stiu, nu am observat (nu stiu daca as prea crede). Si am ajuns acasa, le-am spus parintilor, eu voiam sa ma duc la politie sa spun, ai mei mi-au spus sa nu fac asta, masina e pe numele tatei mentionez asta! Si nu m-am dus la politie, am mers cu ai mei intr-un loc unde eram mai "feriti" si ei au pus spray de culoarea masinii noastre sa nu se vada. Eu le-am zis sa nu puna niciun spray nimic, ca poate se considera reparatie si e infractiune.
Ce credeti ca pot pati in urma treburilor astea? Au trecut deja 2 zile si ar fi tarziu sa raportez. Oare sprayul sa se considera reparatie fara autorizatia politiei sau doar reparatiile in service sau nu stiu? Iar eu daca nu spun politiei (in cazul in care vine cineva sa se uite) ce au facut ai mei risc ceva pentru tainuire sau tainuire nu e pentru membrii familiei? Pana la urma masina nu e pe numele meu... astept lamuriri

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca cel lovit reclama la politie si in parcare exista camere poti fi sanctionat contraventional, cu amenda, pentru ca n-ai anuntat la politie incidentul.
Tu o sa fii sanctionat, chiar daca masina este inmatriculata pe tatal tau.
Daca cel lovit nu reclama ai scapat.

| adrianelisei01 explică (pentru Ioandelasal):

Dar ei de unde stiu ca am condus eu? doar daca vad pe camere. sau cum? si ala daca vine si constata sprayul ala cum o sa le explic ca nu eu am dat cu spray, ma vor crede?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrianelisei01):

Da, daca exista camere si tu vei fi sanctionat nu pentru ca ai reparat masina ta ci pentru ca nu ai declarat incidentul la politie.

| Gabriel010 a răspuns:

Tainuirea NU se pedepseste intre rude. Dar spray-ul nu cred ca e considerat reparatie, reparatie e cand mergi in service si o repara cineva de acolo, cand se infunda ceva la tabla, din ce stiu. Spray ul e pentru zgarieturi. Iar faza cu inmatriculatul nu o stiu, acolo trebuie sa se vada pe camere ca ai fost tu cel care a condus, ca sa iti trimita in posta direct pe numele tau, iti trimite proces verbal, dar asta e contraventionala lovirea asta. Chiar daca el va veni sa constate si va vedea acel spray, parerea mea e ca nu sunt probleme. Daca chiar sunt ii spui ca nu tu ai dat cu spray. El va trebui sa vina sa dovedeasca asta. Dar sa fim seriosi, spray ul se da in magazin, asa poti sa spui ca si daca o speli se considera reparatie. Cine face dosar penal pentru ca s-a dat cu spray pe zgarietura? Reparatia se refera atunci cand e o tabla infundata, si incerci sa o desfunzi, asta e parerea mea. Daca era "ilegal" dupa ce se mai vand in magazine spray urile? Ca pentru orice reparatie ai nevoie de autorizatie de la politie, inclusiv daca dai peste poarta ta proprie de la casa, dar pentru un spray eu unul nu am auzit de asa ceva. Si sa presupunem ca e un politist care nu stie aspectele astea, tu o sa ii zici ca nu ai facut tu, sa presupunem ca s ar deschide dosar penal, ar fi clasare urgent. Ei trebuie sa dovedeasca faptul ca tu ai facut acest lucru. ( asta in cazul in care spray ul nu ar fi permis, ceea ce nu as crede)

| adrianelisei01 explică (pentru Gabriel010):

Asta ma gandesc si eu, ca spray ul nu e interzis, dar voiam sa vad ceva mai "oficial", am tot cautat pe net si nimic. Oricum da l naiba si pe ala lovit, isi pune masina in drum acolo, ala din dreapta o pune de a curmezisul. pai cum mama dracu sa mai ies ma de acolo?