| HXNER a întrebat:

Buna seara. Intampin o problema. Ma ocup cu vanzarea de haine prin intermediul curierului si de cele mai multe ori trimit cu verificare colet. Astazi, am primit un colet refuzat inapoi. si nu numai refuzat de catre cel ce a comandat dar a si inlocuit haina din colet cu o haina de a dansului de aproximativ 10 ori mai ieftina. In cazul acesta, credeti ca politia se va implica? Ce ar trebui sa fac?

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca ai firma legala si marfa este cumparata cu factura legala, atunci poti implica Politia, fiindca este inselatorie si poti dovedii ca marfa era nou-nouta, conform facturii.

Daca o faci "la negru" acasa, fara sa stie anaf-ul si fara sa ai firma legala, atunci las-o balta, ca-i doar o inselatorie si ai pierdut niste bani.

| HXNER explică (pentru Violleta2022):

Firma legala nu am, nu declar veniturile la ANAF. Postez hainele pe OLX, haine Versace/Palm Angels. haine de 2500-4000 RON. insa acest tip a inlocuit adidasi Versace cu adidasi Nike. Nu se poate face nimic in cazul asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru HXNER):

Poti incerca sa faci reclamatie la Politie, de inselatorie, daca ai numele lui real si adresa, atasand la reclamatie postarea ta initiala cu produsul de vzanre si tot lantul de comunicare intre voi, prin care ii spui ca ti-a trimis inapoi altceva, nu ce a cumparat de la tine.
Sansele sunt ca Politia sa mearga la el acasa si sa-i vada adidasii care i-ai vandut tu, taman in picioarele lui.
Nu stiu exact ce poti face si daca poti fii ajutat, dar cred ca merita sa incerci.

| HXNER explică (pentru Violleta2022):

Iar acum vine urmatoarea intrebare. atat de prost sa fii fost incat sa fii folosit numele si adresa lui? Cred ca nu. de asta imi e teama ca nu o sa rezolv nimic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru HXNER):

Asa este, nu cred ca si-a folosit numele real, pare a fii un escorc versat, care stia ce face, odata ce ti-a trimsi pantofii inapoi cu plata ramburs, ca tu sa stii ce este in pachet.

Cel mai probabil asta este un bisnitar care ii va revinde adidasii pe bani mai buni decat ti i-a dat tie.
ideal era sa nu-i fi dat bani inapoi, pana nu-ti returna exact produsul vandut.

| carevaescu a răspuns (pentru HXNER):

Escroc vs escroc vs escroc (statul)

Ce trio misto laughing

Daca ai dovezile necesare, fa reclamatie la poliție.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru HXNER):

There you go! Tu dai teapa statului roman, mizerabil asa cum e el, dar totusi exista niste legi pe care altii le respecta, iar in cazul de fata ti-ai luat-o de la alt smecher. Iar tu vrei ca statul ala caruia tu ii tragi teapa in mod constant sa te ajute acum, nu? Foaaaarte interesant...

| carevaescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Lasa-l mai, ca ipocritii si hotii nu sunt numai f confortabili in pielea lor, dar deseori se și mândresc.
O sa creada ca esti tu gelos ca el are succes.

| HXNER explică (pentru carevaescu):

Nu a spus nimeni asa ceva. Am
vrut doar sa stiu daca se poate rezolva ceva.

| carevaescu a răspuns (pentru HXNER):

Omule, faci evaziune. Cum a zis suntserios, daca aveai firma puteai lejer sa apelezi la lege si minionii ei. Daca iti fura tie, din bunurile tale, in alt context iarasi puteai apela la lege. Dar ce vei face este sa risti sa-ti fie evaziunea fiscala descoperita. Bineînțeles ca poti face plangere, dar macar fi consitient ce risti, si DE CE e considerar riscant.

Nu mai bine faci tu un pfa sau un srl, sa platesti taxele cum trebuie, și sa eviti aceste riscuri financiare si actiuni ilegale?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru carevaescu):

Oh, da. Exact. Daca ii spui hotului ca e hot, el zice ca ai ciuda ca el "se descurca". Si cand ajunge la bulau zice ca ce ghinion a avut si ca el de fapt e mielusel, ca si altii fac de-astea. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru carevaescu):

Din cate observ - fara sa zica el, dar cea mai mare probabilitate e asta - el face vinzare de haine din surse "de-afara, de la niste baieti care fac rost". Stim noi cum se face rost de haine si electronice pe afara care se vind pe OLX, in cel putin 75% din cazuri...

| HXNER explică (pentru GabiDumitrescu):

Cu ce te ajuta pe tine ca iti descarci frustrarea aici? Ia spune-mi tu mie, cum fac rost eu de haine? Vezi ca nu ai nici o treaba cu asta. Ce fac eu se numeste "RESELL". Eu am pus o intrebare, nu am nevoie de frustrati in comentarii. de bine de rau mi-am facut si firma. Te pup!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru HXNER):

Si care e sursa de provenienta, ha? Daca tot am intrat in discutie. Haine contrafacute pe undeva, eventual? Nu de alta, dar brandurile alea scumpe nu se vind asa de parca ar fi cartofi.

| HXNER explică (pentru carevaescu):

Mi-am facut firma, pot apela la lege?

| carevaescu a răspuns (pentru HXNER):

Mă bucur. De acum încolo poți apela la lege pentru viitoarele incidente. Mult succes cu noua ta afacere și îți recomand să îți plătești toate taxele la timp. Bafta!

| Violleta2022 a răspuns:

Acest lcuru se intampla frecvent pe ebay cu lucuri foarte scumpe, de genul geanta Louise Vuitton care sunt cam $2000-$3000 una dar in China se produc fake-uri la $20-30 bucata

Cineva serios vinde poseta originala cu $200-$300 ceea ce-i super avantajos, mai ales daca este 'originala si cand ajunge la cumparator, cumparatorul o schimba cu aia fake si o trimite inapoi vanzatorului, facand raport la ebay ca i-a vandut marfa fake in loc de orginala, cum era in descrierea produsului la vanzare.
Ebay cere poze de la amandoi, dar prin poze nu se poate vedea care-i cea fake sau cea originala, asa ca ii da banii inapoi cumparatorului, care ramane si cu geanta originala si cu banii.
Asta este o smecherie care se practica pe scara larga in strainatate, unde ebayul este atat de folosit.

Nu m-ar mira sa faca si roamanii nostri acest lucru pe scara mai mica, de pe internet, de la tine sau olx

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ai patit tu poti sa o numesti

"cost of doing business"

bineinteles ca poti depunde plangere... dar greu de crezut ca se va rezolva ceva.

bineinteles daca aveai o firma si faceai asta legal aveai sanse mai mari sa se rezolve.