| maidatendragosteamea a întrebat:

Stau in chirie la etajul 6 al unui bloc cu peretii subțiri, împreuna cu logodnicul meu. Problema noastră este vecina, o doamna in vârsta care se tot plânge la noi ca facem gălăgie si ii trezim nepotul noaptea.
Copilul are camera in perete cu a noastră. Noi stam noaptea pana tarziu pe calculator, dar nu facem atât de mare galagia. Vorbim, mai radem, dar atât. Azi noapte m-am împiedicat si am căzut si am tipat o singura data si scurt de la căzătură. Azi dimineața vecina la ușa ca iar i-am trezit băiatul si nu a mai putut sa doarmă.
Daca doamna cheamă poliția, noi chiar daca nu facem gălăgie, putem primi amenda? Adică ce dovada ar avea? Iar noi ce putem face in situația respectiva?
Mulțumim anticipat

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa fiti amendati, daca politistul nu constata galagie ori daca nu exista martori in sensul acesta.
Fiti si voi mai linistiti, daca peretii sunt asa de subtiri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam asta e treaba cu batranii la bloc, paranoici maxim. Incearca sa faci mai liniste, politia te va amenda doar daca constata ca intr-adevar este galagie in momentul in care apare altfel nu va face nimic

| RoyDupuis a răspuns:

Cred ca tot ce te intereseaza gasesti in cele 2 link-uri de mai jos:
"masura sanctionarii poate fii luata numai daca politistul care se deplaseaza la fata locului constata in mod direct, prin propriile simturi fapta de tulburare a linistii publice, pentru ca nu este dotat cu aparat de masura a decibelilor."
nu iti poate da nimeni amenda fara dovada! citeste mai departe:
http://www.politisti.ro/......i-publice/

http://legestart.ro/......00-de-lei/

| LTAA a răspuns:

Trage adminul de la voi din bloc de maneca si intreaba-l daca se poate face ceva ca sa izolati fonic apartamentul

| TrăieşteClipa a răspuns:

Putin bun-simt dupa ora 22:00 este obligatoriu.
Acum depinde si de unde veniti.
Ce vina are copilul vecinei ca tu esti o impiedicata, sau ca vorbesti si razi in gura mare noaptea cand el doarme?