| lixu16 a întrebat:

Buna
TPU.

in urma cu cativa ani am facut un contract de intretinere cu bunuicii mei. Prin acesta m-am oblihat sa le asigur tot ce au nevoie si tot tacamul cum se face.
Ce vreau sa va intreb este daca odata cu acest contract de intretinere s-a facut si intabularea locuinteti pe numele meu la primarie?
Mentionez ca impozitul pe ncasa el il platesc, deci la impozite si taxe pe locuinta apare numele meu ca platitor.
Ce ma intereseaza pe mine concret este daca aprtamentul este intabulat pe numele meu sau nu... sau de unde pot afla concret.
Va multumesc mult.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca l-ai facut la notar atunci acesta era obligat sa depuna o cerere de intabulare pe numele tau la Cartea funciara, anexand un exemplar din contract si sa-ti dea un extras CF de informare, dupa 10-15 zile de la incheierea contractului.
Te poti interesa la Cartea funciara sa vezi daca este intabulat pe tine.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential, respectiv daca ai facut contractul la un notar public sau numai sub semnatura privata. Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| lixu16 explică (pentru Ioandelasal):

Desigur. scuze. Am facut la un notar public.

| Ioandelasal a răspuns (pentru lixu16):

Daca l-ai facut la notar atunci acesta era obligat sa depuna o cerere de intabulare pe numele tau la Cartea funciara, anexand un exemplar din contract si sa-ti dea un extras CF de informare, dupa 10-15 zile de la incheierea contractului.
Te poti interesa la Cartea funciara sa vezi daca este intabulat pe tine.