| nico097 a întrebat:

Buna Tpu.Scuzati categoria dar chiar nu am stiut unde sa o incadrez. Aveti idee daca se poate cotiza la stat doar pentru prenatal si cu cat ar trebui sa cotizez lunar? Dau funda multumesc

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Pentru concediul pre\post natal nu se poate cotiza exclusiv, dreptul la acest concediu platit acordandu-se numai femeilor care au prestat minim 6 luni de serviciu cu contract de munca, iar acordarea concediului se face numai daca la momentul constatarii nevoii de acest concediu esti incadrata activ in munca.Nu se contribuie cu o cotizatie, fiind in afara campului muncii, aceasta cotizatie fiind valabila numai in vederea acordarii unei anumite forme de pensie, la implinirea varstei standard.

| nico097 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Dar daca platesc cartea de munca pe un an atunci pot sa intru in prenatal?

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru nico097):

Nu exista asemenea prevedere legala, repet:trebuie ca trecerea in concediul pre\post natal se face numai din campul muncii, dupa o activitate prestata minim 6 luni.