| Anonimmm17 a întrebat:

Am condus fara permis in Anglia si m-a prins politia, minora fiind mi-au luat dreptul de a mai da de permis timp de 5 ani. Intrebarea e, vor trimite ei ceva in tara precum ca nu am voie sa dau de permis? Sau se aplica doar aici la ei? Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se aplica si la noi, daca este comunicata si este sigur ca va fi comunicata.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(6) Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)."

| darrio2007 a răspuns:

Da,iti vor trimite si in tara.

| Lawliet14 a răspuns:

Se aplica doar la ei.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Sintem in UE asa ca, e valabil in toata Europa. Invata sa respecti legile: si la ei si la noi.