| swampy a întrebat:

Buna ziua am o dilemma care cere sfatu vostru.
Aseara fiind ziua la un tovaras am fost prin parca la noi in sat si peste 10 minute apare politia comunitare si ne zice haideti la sectie ca ati rupt nu stiu ce prin parca.e vreo doua cosuri rupte, cateva becuri si veceul... dar problema e ca nu am rupt nimic noi. ci doar ne bucuram de leagane laughing si imi zicea ca cica near fi vazut acu cateva zile ca am rupt noi si ca ar avea dovezi si apoi ne-a luat la sectie si ne-a luat datele si cica daca se mai rupe ceva pe acolo de acum in colo o sa luam cate o amenda de 20 milioane. Care e sfatu vostru? as putea sa fac ceva sa scap de problema asta? va dau funda si tot ce. MUlTUMESC FRUMOS.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi-ti de treaba si stai linistit, sunt doar amenintari fara nici o acoperire, bineinteles daca nu sunteti voi vinovati.
Pentru a va sanctiona au nevoie de dovezi ca voi sunteti faptuitorii, astfel sanctiunea, indiferent care ar fi, este anulabila. Numai bine!

| swampy explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca miar da amenda ce ar trebui sa fac? daca nu are dovezi sa nu o semnez?

| Ioandelasal a răspuns (pentru swampy):

Ti-am spus sa stai linistit, nu o sa-ti dea amenda, ti-ar fi dat atunci la sectie. Totusi, daca iti da amenda, poti face plangere contraventionala, in termen de 15 zile de la primirea procesului verbal de contraventie, la judecatoria de care apartine localitatea ta.