| adina123 a întrebat:

am o problema destul de grava legata de o proptietate.de-a lunugul a 5 ani investesc bani intr-o casa care e pe terenul mamei mele... cand se lucra la casa mama era de acord sa facem acte pe casa si pe terenul din fata casei pe numele meu. acum numai doreste acest lucru din cauza unor conflicte minore. precizez ca ca in fata casei ea isi tine tot felul de lucuri propice unei gospodarii. pe contracul de casa scrie ca distantra dintre casa mea si proprietatea ei trebuie sa fie de 2 mietri. ce pot face in cazul acesta? astept raspuns urgent. multumesc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de ce n-ati facut actele atunci?
Nu esti foarte clara, daca terenul pe care construiesti nu este al tau cum ati primit autorizatiei de constructie?
Daca autorizatia este pe numele mamei, ea fiind si proprietara terenului, atunci ea va fi si proprietara casei, daca nu va intelegeti. Tu vei avea dreptul doar la valoarea investita in casa, respectiv contravaloarea materialelor si a manoperei. De asemenea te poate obliga la cumpararea terenului, conform Codului civil republicat in 2011, citez:
"ART.581.Lucrãrile autonome cu caracter durabil efectuate cu bunã-credinţã
În cazul în care autorul lucrãrii autonome cu caracter durabil asupra imobilului altuia este de bunã-credinţã, proprietarul imobilului are dreptul:
a) sã cearã instanţei sã dispunã înscrierea sa în cartea funciarã ca proprietar al lucrãrii, plãtind, la alegerea sa, autorului lucrãrii fie valoarea materialelor şi a manoperei, fie sporul de valoare adus imobilului prin efectuarea lucrãrii; sau
b) sã cearã obligarea autorului lucrãrii sã cumpere imobilul la valoarea de circulaţie pe care acesta ar fi avut-o dacã lucrarea nu s-ar fi efectuat."
Te sfatuiesc sa te intelegi amiabi, mai ales ca spui ca sunt probleme minore, lasa de la tine si rezolva-ti situatia. Numai bine!

| adina123 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns. Actele pe casa nu s-au facut pe munele meu deoarece eram in divort cu sotul si de aceea le-am facut pe mama, ca sa nu intre casa la partaj. nu am inteles exact ce ar trebui sa fac. sa ii cer despagubiri pe casa, adica materiale si manopera? Pe cale amiabila nu se poate.Am incercat asta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru adina123):

Da, poti sa-i ceri contravaloarea materialelor si manoperei, daca vrea sa pastreze casa. Daca nu vrea solicita-i sa-ti vanda terenul aferent casei.
Te sfatuiesc sa va intelegeti amiabil asupra rezolvarii, un proces costa mult(taxa judiciara de timbru, expertiza, eventual onorariu avocatial, etc) si, pana la urma, ajungeti la aceeasi situatie. In plus procesul este lung si da nastere la sentimente negative.

| adina123 explică (pentru Ioandelasal):

Ok. multumesc mult

| codrin2012 a răspuns:

Daca terenul nu e intabulat pe numele tau nu poti face nimic...casa apartine de drept proprietarului terenului, adica mama ta chiar daca tu ai bagat bani in casa.
Singura solutie e sa incerci sa te intelegi cu ea.