| dariusel a întrebat:

am o problema si nu stiu cum s-o rezolv!
Problema este ca am vorbit cu cineva de pe olx, pentru a face schimb de telefoane, i-am propus sa facem prin courier iar acesta a refuzat, la insistentele lui am acceptat prin posta sa facem " tranzactia " eu de la inceput stiam ca o sa ma astept la un nimic in schimb! Este vorba despre un SONY Xperia U, si un iphone 4s + o diferenta, totul bine si frumos, telefonul a ajuns la respectivul, iar eu tot am vorbit cu el si a zis ca si el l-a trimis si ca totul este ok si etc, a trecut o saptamana daca nu ma insel, mai exact de marti de cant cica la " trimis " ei bine azi am fost la posta si nimic! Mi-am dat seama ca am luat o teapa, cand l-am trimis am primit de la posta o factura-chitanta, cu adresa si numele unde l-am trimis, inca mai am convorbirile cu el cum am stabilit, ce pot face acuma? l-am amenintat ca merg la politie, ca sa imi explice ce s-a intamplat, sau etc, l-am sunat azi toata ziua, iar acesta imi da tot cu ocupat, suna, apoi imi respinge...ce pot face acuma? Imi cer scuze pentru categoria in care am postat asta dar nu stiu ce sa fac acuma ..astept raspunsur cat mai concrede si detaliate daca se poate

5 răspunsuri:
| Andone_Allexy_1998 a răspuns:

Salut,exact la fel am patit si eu. In principiu tu esti de vina ca ai acceptat sa faci schimb prin posta,asa cum si eu am fost. Am zis sa fac schimb tot cu un telefon,dar eu nu am mai primit nimic inapoi,nu stiu ce ar putea rezolva politia, stii de ce? Pentru ca ala, bine mersi, a putut sa iti dea o adresa gresita ( gresita in sensul ca nu erea a lui ) adresa putea fii si din alt sat de ex si el s-a dus frumos a luat coletul si gata ( dar datele oricum le-a pus de pe buletinul lui pentru. ca altfel nu avea cum sa ridice coletul ) Nu cred ca o sa ai cum sa-ti faci dreptate, ai putea sa incerci sa mergi la politie, dar eu zic ca pentru. 400 de lei sau cat costa telefonul sa ajungi cine stie pe unde,drumuri multe, bani cheltuiti etc. Asculta un sfat prietenesc, daca m-ai faci schimburi fa din mana ta amice. Nu stiu daca o sa te ajute cu ceva ce ti-am zis aici, imi poti lasa reply, bafta happy

| dariusel explică (pentru Andone_Allexy_1998):

Da ai dreptate, nu costa cine stie ce, dar problema e ca acuma am ramas fara tel straight face

| dariusel explică (pentru Andone_Allexy_1998):

Chiar daca a dat adresa gresita, e un fraier, pentru ca numele oricum din buletin il am, acuma nu stiu ce sa fac, mama are o prietena foarte buna avocata, nu stiu ce sa fac, sa ii spun sa ea legatura cu ea? sau nu are rost!, ideea ca si eu, mare si prost ( 18 ) ani laughing)

| Andone_Allexy_1998 a răspuns (pentru dariusel):

Te vei complica, e alegerea ta :p

| Anonymous20 a răspuns:

Am mai auzit despre cazuri asemanatoare pe site-ul www.okazii.ro.
Cel mai bine este sa te duci la politie si sa faci o declaratie. Le dai politistilor numarul de telefon, adresa etc...
Bafta!