| Miriapod007 a întrebat:

daca ieri am fost declarat admis la proba practica pentru permis categoria b si astazi vreau sa conduc dar nu am ridicat dovada. Ce riscuri ma asteapta daca sunt oprit de un echipaj in trafic daca prezint in loc de dovada, foaia in care examinatorul a scris ca sunt admis?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa fii amendat pentru neprezentarea permisului de conducere si amenda este destul de mare, fiind de la 6 la 8 puncte-amenda, in prezent de la 750 lei la 1.000 lei.
P.S.Ai obtinut acum permisul si nu stii unele lucruri elementare!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un dosar penal pentru conducere fara permis. Daca ai noroc si in baza lor de date esti deja introdus atunci o amenda pentru lipsa actelor.

Daca chiar ai vrea sa risti un dosar penal pentru cateva zile de asteptare?

| Miriapod007 explică (pentru suntserios):

Am intrebat un politist si am primit raspunsul: Dacă cei de la permise (sunt o instituţie separată, nu fac parte din Poliţia Română) au implementat în baza de date, atunci când poliţiştii vor verfica în baza de date şi apari acolo, vei primi o simplă amendă pentru că nu ai permisul asupra ta!

| Salontanul a răspuns (pentru Miriapod007):

Asa este! Suntserios da multe raspunsuri neserioase. Ioandelasal este jurist de meserie.

| Miriapod007 explică:

Eram curios o sa ma duc maine sa imi ridic dovada